Živé vysílání

Nejbližší živé vysilání (odpovědi na vaše dotazy) v Klubové sekci 31.5.2025 od 20:00 do cca 21:00. Toto živé vysílání probíhá pro členy Klubu zhruba 2X v měsíci (nejčastěji na začátku a uprostřed měsíce) na webu jinypristup.cz v sekci Klub.  Více info »

Událost, která vyvolává pocit tlaku, časového presu, možná i nespravedlnosti a chaosu

A čím méně odporu, tím více konstrukce v konání, tím skutečnější vývoj dané situace.

Přístup již bez odporu:  „Ok, je tady tato povinnost, je potřeba udělat to či tamto. Ok. Jdu na to.“ A to celé bez „zbytečných“ myšlenek a plýtvání energie na to, jak je to na nic atd.

Přístup s odporem: „Cože? To je nespravedlivé takto zatěžovat. Jak se tomu můžu vyhnout? Jak to obejít? atd.“

Co je nízká sebeúcta

Sebeúcta - ze všech stran se o tom píše, že je to důležité. I já tento pojem ve svých článcích často zmiňuji. Co to ale je?
Tak jak tento pojem chápu já, jedná se o stav, kdy cokoliv vně – jakákoliv příjemná či nepříjemná situace, přívětivý či nepřívětivý člověk, ti nezlepší ani nezhorší pocit ze sebe sama. Zkrátka se Ti nestáhne a ani neroztáhne ta trubka uvnitř tebe, jsi uvnitř bez hnutí, bez reakce. Což ovšem neznamená, že navenek se řádně nevymezíš. A přesně do míry, do jaké to dokážeš být takto vnitřně nehybný, přesně do té míry k sobě chováš skutečnou sebeúctu.

Někdo tu rodinu řídit musí

Nedávno jsem slyšela tuto větu: „Někdo tu rodinu řídit musí“ jako reakci na výzvu, že není třeba ty děti neustále na něco upozorňovat a neustále jim sdělovat, co mají a nemají dělat. Příklad: „Neběhej, budeš uřícený“. „Napij se, dlouho si nepil“. „Teď jdi na sluníčko, teď už jdi z něj pryč“ atd. Takže pokud jste ve fázi, kdy to již o sobě víte a už nemáte tedy potřebu to ospravedlňovat tím, že budete navenek či „jen“ uvnitř sebe ty, kteří tolik nekomandují, označovat za nezodpovědné, nesystematické atd., tak pro vás je text níže.

Jak nebýt vystresovaný a zůstat svůj před autoritou

Jste v interakcích s někým, koho „potřebujete“, například vy jako zaměstnanec a zaměstnavatel, vy jako student a vyučující, vy jako občan a úředník, vy jako klient či pacient a lékař či jiný odborník. Možná mnozí znáte ten pocit stažení uvnitř při té interakci. Pak najednou nemáte argumenty, které jste doma u zrcadla měli, cítíte se najednou menší, slabší, váš hlas kolísá, oční kontakt a napřímený postoj se vytrácí atd.

Vy, co mě znáte delší dobu, víte, že jsem si došla k tomu, že to, jaký scénář děje v čemkoliv se nám bude dít, rozhoduje stav uvnitř – zda jste uvnitř stažení či zachováváte stejnou šířku trubky (jak já s oblibou říkám lidem na sezeních :-)). Čím více dokážete zachovat stejnou šířku trubky uvnitř, tím více konstruktivní scénář pro vás a nejen pro vás ale pro všechny zúčastněné se bude v té situaci (interakci) odehrávat.

A teď si povíme, co vám může pomoct ten vnitřní tlak uvnitř sebe snížit.