Když se učíme chodit

Malé dítě, když se učí chodit, taky nesčetněkrát spadne, ale i přesto to zkouší znovu a znovu, až se mu to postupně povede.

Jako malí se nehroutíme, když selžeme, spadneme na zadek při snaze se postavit, ale jako dospělí na tento přístup k životu zapomeneme. A při selhání nebo opakovaném selhání si řekneme: „Já na to nemám! nebo „Já to prostě nemůžu mít“. „Já nejsem tak dobrý, abych to dokázal(a)“

Nebo v případě kdy nás někdo zradí, zklame, tak si řekneme: „A dost! Už nikdy se nikomu neotevřu, neoddám!“

Proč k tomu neumíme přistoupit jako ty malé děti, co se učí chodit? Tyto malé děti zatím nemají od rodičů a jiných kolem nich vryto do svého vnitřního systému, že když stokrát spadly, že jsou neschopné se postavit a chodit. Prostě to vůbec neřeší. Spadnou, a když ještě v ten čas mají chuť, tak to zkusí znovu a když nemají už chuť, zkusí to později. Až se to jednou povede. A skutečně se to povede. Ještěže v době, kdy se učíme chodit, nestihneme vstřebat nastavení, že když jednou či vícekrát spadneme, že jsme neschopní a že se to nikdy nepovede, tak jak o svých selháních smýšlíme v dospělosti. To by totiž skoro nikdo z nás nechodil!

Tento příklad je sice hodně zjednodušený, ale velmi příkladný. V dospělosti jsme totiž postupně životem tlačeni vrátit se k této naší přirozenosti, k tomuto postoji k životu a ke svým selháním jako jsme to uměly jako malé děti. Postupně dobrovolně či pod nátlakem (záleží, kdo si co vybere) jsme vedeni znovu se na vše dívat očima zvídavého dítěte a nebrat sebe příliš vážně, stejně jako to malé dítě, co se učí chodit. Ono také neřeší, kolikrát spadlo a kdo ho u toho viděl a co si o něm v důsledku toho myslí.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Mohlo by vás zajímat


Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.
Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.
Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Po letech jsem se rozhodla opět pořádat skupinové akce – přednášky, semináře, besedy a přijímat pozvání vystoupit na různých akcích.
Zde je přehled nejbližších akcí, které pořádám sama nebo kde vystupuji na pozvání.
Dozvědět se víc