Ambicióznost, která vede ke štěstí

K tomuto článku mě inspiroval jeden z vás - jeden email, jeden dotaz, nebo spíše energie, která v tom byla.

Mnoho z nás je rodiči vychováváno k tomu, abychom někým byli, abychom vně dosahovali pozoruhodných met, vykonávali lukrativní práci, měli významné společenské postavení atd. Mnoho rodičů, kromě toho, že si přejí, aby se jejich děti měly dobře, chtějí se chlubit svými dětmi, a tedy i sebou.

Za potřebou rodičů své děti vést k tomu, aby navenek někým byly, aby zastávaly lukrativní posty a významná společenská postavení, tkví jejich nevyléčené zranění, že něco v tomto oni sami propásli, že jim v tomto bylo zabráněno, že jim toto bylo znemožněno atd. Tito rodiče mohou ve svých životech mít skvělou práci, která je baví, a přesto mohou mít toto nevyléčené. Jde totiž o jejich vnitřní prožívání, o pocity v těle, které je ovládají, a nikoliv o pohled zvenčí.

Na základě tohoto zranění tito rodiče jednají v extrému a tak i reakce jejich dětí je pak následně v extrému. Buď v mnohém jdou až přes mrtvoly. Jen aby někým byly, obětují sebe, své zdraví, své dětství, své záliby, svůj spánek, své vztahy atd. Nebo naopak se nátlaku rodičů (často skrytého) staví na odpor a na truc se z nich stanou poflakovači, kteří to poslední, o co usilují, je nějaká prestiž či lukrativní práce.

Na dobře placené práci není nic špatného. Naopak! Všichni si tu zaslouží slušně žít a mít na uspokojení všech svých potřeb. Stejně tak není nic špatného na významném společenském postavení. Avšak jde o záměr. O tu pohnutku, z jakého důvodu to vše dělám. Abych věděl (a), že jsme dobrý(á)? Abych mohl(a) všem okolo ukázat, že se mi daří více, že jsem úspěšnější? A kde se v tom nachází obyčejné lidské štěstí? Je tam? Cítíte ho?

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Na ambicióznosti není nic špatného. Ten, kdo se pohoršeně a pohrdavě divá na někoho, kdo se dle něho projevuje ambiciózně, tak toho možná překvapím. Všichni jsme ambiciózní v nějaké oblasti! Stalo se vám ve vašem životě, že jste něco udělali pouze silou své vůle, nebo s velkým zapojením své vůle, s vypjetím všech sil? Použili jste ambicióznost! Ambicióznost nám dává sílu vůle, ať už na cokoliv v životě.

Jsme ambiciózní v tolika věcech. Ale co lidské štěstí?! Proč nejsme ambiciózní v tom, být šťastní? Proč rodiče své děti vedle jiných věcí, kde je vedou k ambicióznosti, nevedou i k tomu, aby zapojily svoji vůli k tomu být šťastní? Pak by ty děti začaly mnohem dříve hledat štěstí. Nemusely by nutně prožívat pocity vyhoření, pocity že mají vše, ale vlastně nemají nic, které je donutí začít štěstí hledat.

Hledáním štěstí rovněž zapojí svoji vůli, svoji ambicióznost. Stanou se ambiciózní v tom najít lidské štěstí. Hledáním štěstí však štěstí nenajdeme. Ale bez hledání to nejde. Jen hledáním štěstí totiž přijdeme na to (prožijeme si), že ho nejde najít, že už ho máme, že je vevnitř nás a my si jen musíme dovolit do něj vstoupit. A tento krok směrem dovnitř – použít svoji sílu jako svoji odvahu podívat se dovnitř a zůstat tak v klidu, byť venku to bouří, vyžaduje opět vůli, ambicióznost. Dokud štěstí hledáme (a bez hledání to nejde), zapojujeme svoji vůli (ambicióznost) a tedy představy své pozemské persony. Ta má mnoho omezení a tedy zkreslených představ o tom, co by ji udělalo šťastnou a navíc je přesvědčena, že její pocit štěstí je závislý na něčem zvenčí. Pocit štěstí, klidu, harmonie je však až za touto personou, uvnitř nás. A do těchto míst se dostaneme až v momentě, kdy odložíme ego, svoji vůli a tedy hledání a ambicióznost. Avšak k tomuto kroku – k té odvaze podívat se silou své vůle dovnitř, tu sílu své vůle je potřeba použít. Ale pak je potřeba jí odložit, vzdát se jí. A pak nás prostoupí trvalý klid, mír a harmonie a tento pocit se stane běžným stavem po většinu každého dne. Já nejsem v tomto bodě, ale občas už si na chvilku dovoluji do toho stavu vstoupit. A tento stav bude zanedlouho pro některé lidi trvající a naprosto běžný a postupně se budou přidávat další a další. Do tohoto bodu všichni směřujeme. Někteří jsou už přede dveřmi a zakrátko to budou žít, jiní k tomu mají nakročeno, avšak čeká je ještě delší cesta, mnozí však ani zatím ještě netuší, že budou muset (budou chtít) vykročit. Opravdu unikátní doba na Zemi, ve které tu máme všichni čest být.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

28. Duben 2018 - 20:50
Úplněk ve štíru a jeho pomoc

Milovaní lidé,

vůbec jsem neměla v plánu tady na „jiném přístupu“ o tom psát. Ale prostě to přišlo …

Více

11. Duben 2019 - 8:12
Osvobozování rodinných vazeb právě probíhá

Před pár dny jsem viděla animovaný film „Jak vycvičit draka III.“ Jeho příběh mě inspiroval k sepsání tohoto článku. Inspirovali jste mě k němu mnozí již dříve svými podobnými příběhy na individuálkách, ale ten film byl tím posledním impulsem, který mě dovedl k činu.

Více

29. Červen 2018 - 10:05
Ohromný cit a pak zklamání

Nedávno se mi ozvala jedna žena. Potkala muže, který ji naprosto ohromil, který ji zahrnul pozorností, péčí a láskou, kterou ona dosud, a to ani ve svém stávajícím vztahu nikdy nezažila. A ona sama sebe a své jednání vůbec nepoznávala. Avšak, tento muž byl zadaný, stejně jako ona. A zatímco ona by ráda začala novou kapitolu, tento muž se nakonec rozhodl jinak.

Více

13. Červen 2019 - 23:00
Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější.

Více

18. Prosinec 2018 - 11:06
Co znamená, že rodina drží pohromadě

Nedávno jsem vyslechla jeden rozhovor. Jedna z žen povídala o nepříjemném zážitku se svojí rodinou. Ta nepříjemnost spočívala v tom, že se jí jeden z blízkých nezastal s odůvodněním, že to měl udělat, když jsou rodina. A zakončila to útrpným výrazem ublížené, že rodina by měla držet pohromadě. Jakoby říkala, jaký ona je chudák, že tomu tak dle ní v její rodině není.

Více

2. Květen 2019 - 9:51
Stěhovat se nebo ne? Rozhodnout se pro toto či pro tamto?

Nedávno jsem měla na individuálce jednu ženu. Ta aktuálně řeší situaci, jestli se nastěhovat k současnému partnerovi či nikoliv. Byť jeho děti má ráda, chce své vlastní. Bojí se, že přestěhováním k němu se odstřihne od jiných možností někoho potkat a promarní nějakou příležitost.

Více