Ambicióznost, která vede ke štěstí

K tomuto článku mě inspiroval jeden z vás - jeden email, jeden dotaz, nebo spíše energie, která v tom byla.

Mnoho z nás je rodiči vychováváno k tomu, abychom někým byli, abychom vně dosahovali pozoruhodných met, vykonávali lukrativní práci, měli významné společenské postavení atd. Mnoho rodičů, kromě toho, že si přejí, aby se jejich děti měly dobře, chtějí se chlubit svými dětmi, a tedy i sebou.

Za potřebou rodičů své děti vést k tomu, aby navenek někým byly, aby zastávaly lukrativní posty a významná společenská postavení, tkví jejich nevyléčené zranění, že něco v tomto oni sami propásli, že jim v tomto bylo zabráněno, že jim toto bylo znemožněno atd. Tito rodiče mohou ve svých životech mít skvělou práci, která je baví, a přesto mohou mít toto nevyléčené. Jde totiž o jejich vnitřní prožívání, o pocity v těle, které je ovládají, a nikoliv o pohled zvenčí.

Na základě tohoto zranění tito rodiče jednají v extrému a tak i reakce jejich dětí je pak následně v extrému. Buď v mnohém jdou až přes mrtvoly. Jen aby někým byly, obětují sebe, své zdraví, své dětství, své záliby, svůj spánek, své vztahy atd. Nebo naopak se nátlaku rodičů (často skrytého) staví na odpor a na truc se z nich stanou poflakovači, kteří to poslední, o co usilují, je nějaká prestiž či lukrativní práce.

Na dobře placené práci není nic špatného. Naopak! Všichni si tu zaslouží slušně žít a mít na uspokojení všech svých potřeb. Stejně tak není nic špatného na významném společenském postavení. Avšak jde o záměr. O tu pohnutku, z jakého důvodu to vše dělám. Abych věděl (a), že jsme dobrý(á)? Abych mohl(a) všem okolo ukázat, že se mi daří více, že jsem úspěšnější? A kde se v tom nachází obyčejné lidské štěstí? Je tam? Cítíte ho?

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Když si do některých pasáží dosadím svůj příběh, zdá se mi pak, že je to psané pro mně na míru. Děkuji Vám velice a už se těším na další knížku. Přeji Vám vše dobré ve Vaší krásné činnosti a práci s lidmi. P.S. A ten název „JINÝ PŘÍSTUP" ten sedí, Vy máte opravdu jiný, krásný přístup k lidem.

František

…Díky Tvému vedení a postupně následujícím otázkám dochází k nádhernému "zrcadlení", kdy se mohu do sebe hlouběji podívat a nalézt pocity i skutečnosti, o kterých jsem nevěděla a byly velice hluboce skryty. Nyní vyplouvají na povrch a já se s nimi mohu smířit, přijmout je a tím zbavit různých bloků a subjektivních domněnek i představ, …Už teď jsem díky Tobě ušla kus cesty … Díky za vše!

Bára

Když jsem se chystala na první individuálku s Peťou, měla jsem představu, že si prostě budeme povídat a že na základě rozhovoru získám odpověď na své otázky. Skutečnost ale byla naprosto ohromující! Otevřel se mi doslova svět za zrcadlem! Ocitla jsem se uprostřed ohromného dobrodružství svého vlastního nitra, kde se mi laskavým a příjemným vedením dostalo návodu na cestu k sobě.

Markéta

Na ambicióznosti není nic špatného. Ten, kdo se pohoršeně a pohrdavě divá na někoho, kdo se dle něho projevuje ambiciózně, tak toho možná překvapím. Všichni jsme ambiciózní v nějaké oblasti! Stalo se vám ve vašem životě, že jste něco udělali pouze silou své vůle, nebo s velkým zapojením své vůle, s vypjetím všech sil? Použili jste ambicióznost! Ambicióznost nám dává sílu vůle, ať už na cokoliv v životě.

Jsme ambiciózní v tolika věcech. Ale co lidské štěstí?! Proč nejsme ambiciózní v tom, být šťastní? Proč rodiče své děti vedle jiných věcí, kde je vedou k ambicióznosti, nevedou i k tomu, aby zapojily svoji vůli k tomu být šťastní? Pak by ty děti začaly mnohem dříve hledat štěstí. Nemusely by nutně prožívat pocity vyhoření, pocity že mají vše, ale vlastně nemají nic, které je donutí začít štěstí hledat.

Hledáním štěstí rovněž zapojí svoji vůli, svoji ambicióznost. Stanou se ambiciózní v tom najít lidské štěstí. Hledáním štěstí však štěstí nenajdeme. Ale bez hledání to nejde. Jen hledáním štěstí totiž přijdeme na to (prožijeme si), že ho nejde najít, že už ho máme, že je vevnitř nás a my si jen musíme dovolit do něj vstoupit. A tento krok směrem dovnitř – použít svoji sílu jako svoji odvahu podívat se dovnitř a zůstat tak v klidu, byť venku to bouří, vyžaduje opět vůli, ambicióznost. Dokud štěstí hledáme (a bez hledání to nejde), zapojujeme svoji vůli (ambicióznost) a tedy představy své pozemské persony. Ta má mnoho omezení a tedy zkreslených představ o tom, co by ji udělalo šťastnou a navíc je přesvědčena, že její pocit štěstí je závislý na něčem zvenčí. Pocit štěstí, klidu, harmonie je však až za touto personou, uvnitř nás. A do těchto míst se dostaneme až v momentě, kdy odložíme ego, svoji vůli a tedy hledání a ambicióznost. Avšak k tomuto kroku – k té odvaze podívat se silou své vůle dovnitř, tu sílu své vůle je potřeba použít. Ale pak je potřeba jí odložit, vzdát se jí. A pak nás prostoupí trvalý klid, mír a harmonie a tento pocit se stane běžným stavem po většinu každého dne. Já nejsem v tomto bodě, ale občas už si na chvilku dovoluji do toho stavu vstoupit. A tento stav bude zanedlouho pro některé lidi trvající a naprosto běžný a postupně se budou přidávat další a další. Do tohoto bodu všichni směřujeme. Někteří jsou už přede dveřmi a zakrátko to budou žít, jiní k tomu mají nakročeno, avšak čeká je ještě delší cesta, mnozí však ani zatím ještě netuší, že budou muset (budou chtít) vykročit. Opravdu unikátní doba na Zemi, ve které tu máme všichni čest být.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Od léta 2014 zhruba co týden píši a zveřejňuji článek pro vás všechny. Za tu dobu jich je na webu přes 400 a budou postupně přibývat další. Všechny jsou volně dostupné a můžete si je pročítat.
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, můžete mi zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. Za každé přispění mnohokrát děkuji.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Aktuálně nejsou plánované termíny. Pokud máte zájem, kontaktujte mne.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

14. Červenec 2018 - 8:11
Mnozí muži začínají přemýšlet a konat jinak

Tento článek je opět jeden z těch, ve kterém budu psát o věcech z trochu hlubší roviny, než ze které tyto články běžně píši.

Nějakou dobu, řekněme rok a půl, jsem v úrovni, ze které mnohé situace vnímám, cítila, jakoby se vzedmula ohromná vlna. Ta ještě nebyla okem viditelná ve společnosti. Nicméně na těch jemnohmotnějších úrovních se již stalo a bylo jen otázkou času, kdy se projeví ve hmotě, na Zemi, a začne to být viditelné i pro oko.

Více

24. Duben 2019 - 15:24
To, jak přistupujeme k jiným, je zrcadlem toho, jak přistupujeme k sobě

Když jsme tvrdí a nároční na lidi kolem sebe, znamená to, že jsme tvrdí a nároční na sebe.

Když nemáme pochopení k selhání jiných, stejně tak přistupujeme ke svým vlastním selháním.

Když jiným nechceme dopřát radost, když nám vadí, že jsou jiní radostní, smějí se, my sami sobě odpíráme se smát, mít radost.

Když závidíme jiným, že se jim daří, my sami sebe trestáme, vyčítáme, že se nám nedaří.

Více

21. Březen 2019 - 7:59
Jak zharmonizovat vztahy ve svém okolí

Podělím se s vámi o jedno poznání, které mi došlo pod vlivem mnoha nepříjemných situací. A i přes to je mnohdy pro mě těžké ukočírovat své ego a ve svém životě to aplikovat.

V těch situacích se opakovalo následující. Čas od času během existence dané nepříjemné vazby s dotyčným jsem se já nebo dotyčný snažili ve vztahu k tomu druhému udělat nějaký vstřícný krok. Avšak já či ten druhý jsme vstřícnost toho druhého z nás vzali a hodili do koše a ještě pěkně před očima toho darujícího se tomu počinu vysmáli (obrazně).

Více

28. Duben 2018 - 20:50
Úplněk ve štíru a jeho pomoc

Milovaní lidé,

vůbec jsem neměla v plánu tady na „jiném přístupu“ o tom psát. Ale prostě to přišlo …

Více

2. Květen 2019 - 9:51
Stěhovat se nebo ne? Rozhodnout se pro toto či pro tamto?

Nedávno jsem měla na individuálce jednu ženu. Ta aktuálně řeší situaci, jestli se nastěhovat k současnému partnerovi či nikoliv. Byť jeho děti má ráda, chce své vlastní. Bojí se, že přestěhováním k němu se odstřihne od jiných možností někoho potkat a promarní nějakou příležitost.

Více

20. Leden 2019 - 7:40
Co se po nás chce ve všech omezujících situacích?

Jedna žena na individuálce si poskytla odpovědi, které mě inspirovaly k sepsání tohoto článku.

Mluvila o vztazích, že se pořád jakoby točí v kruhu. Popisovala, jak nový partneři vykazují dříve či později podobné prvky, kvůli kterým skončil předchozí vztah. Oproti dřívější době si však nyní již uvědomuje, že je to o ní, že nemůže řešit ty muže, ale sebe a že uvnitř ní je něco neuzdraveného, nepřijatého, co se prostřednictvím těch projevů mužů hlásí o pozornost.

Více