To, co si necháváme líbit od jiných, děláme sami jiným

Někdo si z nás dělá poskoka – i my sami si děláme poskoka z někoho.

Když se ohlédnete ve svém životě nebo kolem sebe po životech jiných, možná tento vzorec uvidíte. Například vaši rodiče, nebo jeden z nich vás přímo či nepřímo zahrnuje určitými požadavky. Když se ohlédnete dál, vidíte, jak i oni byli zahrnuti požadavky svých rodičů. No a když se podíváte před sebe, zahlédnete, jak i vy zahrnujete požadavky své děti, přátele atd.

Např. Vaši rodiče víkend co víkend pracovali na poli jedněch z rodičů, ačkoliv by raději s vámi jako svými dětmi jeli do zoo. Třeba o to ani jejich rodiče přímo nežádali, avšak měli pole, velkou zahradu, na které se plahočili sami, a nechtěli hospodaření a jejich styl žití uzpůsobit svému věku a zdravotním potížím. A tak se na to vaši rodiče nemohli dívat a raději jim pomohli. Proč? Aby neměli výčitky, kdyby se něco stalo. Nebo jiný příklad matky, která si vysnila žití v domě, ač je sama a nemá tak po ruce (mimo vás) nikoho, kdo by pořešil starost o dům a zahradu. Tento člověk rovněž svůj život nepřizpůsobil tomu, aby to vše zvládl obstarat sám. Nebo příklad rodiče, který se odstěhuje na vesnici, ač nemusel, aniž by byl pojizdný a přitom rád žije společenským životem, který nabízí město a dělá různé výlety, ze kterých pak potřebuje často i od vás odvést do jeho obydlí na vesnici, jelikož nic nejede. Tento rodič rovněž svůj život si zařídil na úkor života vašeho, na úkor života svých dětí. Ač se tváří, prezentuje a působí odpovědným, ve skutečnosti odpovědným za svůj život není, jelikož ve svém rozhodnutí počítal s občasnou avšak celoživotní pomocí jiných. Když se ohlédnete zpět na životy svých prarodičů, tak tam nejspíš zahlédnete podobné prvky, i kdyby to mělo být „jen“ to, že vaši prarodiče nebo jeden z nich nepřímo nutil každou neděli vaše rodiče k němu na oběd a brnkal na citlivou strunu toho, jak je osamocený atd. nebo rovněž přímo či nepřímo řídil volný čas vašich rodičů nutností pomoci se sklizní, zazimováním, setbou atd.

Někdo na nás vyvíjí nátlak - i my na někoho vyvíjíme nátlak.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Tento vzorec je rovněž velice běžným. V práci nebo v osobním životě máte pocit, že vás někdo k něčemu nutí, nějak vám omezuje váš prostor, nutí vás odpovědět, nutí vás k nějakému chování, uzurpuje si vás, chce mít nad vámi kontrolu. Když se to ve vašem životě děje, vy sami to máte v sobě. A tak i vy někoho uzurpujete, nutíte ho k něčemu, vyvíjíte nátlak atd.

Například muž si stěžuje na to, že ho nějaký kamarád, bývalá partnerka nebo kdokoliv jiný z okruhu jeho známých neustále bombarduje odpověďmi, reakcemi, dožaduje se pozornosti atd. Když se však tento muž ohlédne po svém životě, zjistí například, že on sám má tendenci u těch lidí, kteří ho nějak zajímají, doptávat se, kde byli a s kým, nebo být dotčený, když si dotyčný najde čas na jiného, avšak ne na něho atd.

Uvědomění si toho, že to, co nám dělá někdo jiný, děláme někomu taky, je první nezbytný krok ke změně, první nezbytný krok k tomu, aby to, co se nám nelíbí, že nám někdo dělá, nám nebylo děláno. Avšak začíná to u nás. Pokud chceme skutečně změnit ve svém životě přístup lidí okolo nás k nám, musíme změnit sebe. To je jediná cesta.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

28. Duben 2018 - 20:50
Úplněk ve štíru a jeho pomoc

Milovaní lidé,

vůbec jsem neměla v plánu tady na „jiném přístupu“ o tom psát. Ale prostě to přišlo …

Více

11. Duben 2019 - 8:12
Osvobozování rodinných vazeb právě probíhá

Před pár dny jsem viděla animovaný film „Jak vycvičit draka III.“ Jeho příběh mě inspiroval k sepsání tohoto článku. Inspirovali jste mě k němu mnozí již dříve svými podobnými příběhy na individuálkách, ale ten film byl tím posledním impulsem, který mě dovedl k činu.

Více

29. Červen 2018 - 10:05
Ohromný cit a pak zklamání

Nedávno se mi ozvala jedna žena. Potkala muže, který ji naprosto ohromil, který ji zahrnul pozorností, péčí a láskou, kterou ona dosud, a to ani ve svém stávajícím vztahu nikdy nezažila. A ona sama sebe a své jednání vůbec nepoznávala. Avšak, tento muž byl zadaný, stejně jako ona. A zatímco ona by ráda začala novou kapitolu, tento muž se nakonec rozhodl jinak.

Více

13. Červen 2019 - 23:00
Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější.

Více

18. Prosinec 2018 - 11:06
Co znamená, že rodina drží pohromadě

Nedávno jsem vyslechla jeden rozhovor. Jedna z žen povídala o nepříjemném zážitku se svojí rodinou. Ta nepříjemnost spočívala v tom, že se jí jeden z blízkých nezastal s odůvodněním, že to měl udělat, když jsou rodina. A zakončila to útrpným výrazem ublížené, že rodina by měla držet pohromadě. Jakoby říkala, jaký ona je chudák, že tomu tak dle ní v její rodině není.

Více

2. Květen 2019 - 9:51
Stěhovat se nebo ne? Rozhodnout se pro toto či pro tamto?

Nedávno jsem měla na individuálce jednu ženu. Ta aktuálně řeší situaci, jestli se nastěhovat k současnému partnerovi či nikoliv. Byť jeho děti má ráda, chce své vlastní. Bojí se, že přestěhováním k němu se odstřihne od jiných možností někoho potkat a promarní nějakou příležitost.

Více