Když máme pocit, že ztrácíme sebedůvěru

Obrátila se na mě jedna žena, která povídala o tom, že dříve byla plná plánů, vše se jí dařilo, vše, co si umanula, si splnila. Byla plná drivu a odhodlání a nyní že ne. V současné době, a už to nějaký čas trvá, jí nebaví to, co dříve v rámci práce tak ráda dělala, nebaví jí ani stýkat se s kamarády, se kterými se dříve ráda setkávala a povídala. Jakoby jí všechny ty mety, které dosáhla, nyní připadají k ničemu, zbytečné. Dle jejich slov byla dříve plná života, sebedůvěry a nyní že se z nějakého důvodu její sebedůvěra velice snížila. Cítí se mnohdy velmi malá a bezvýznamná. Chtěla vědět, co se jí to stalo, co se jí to děje a proč a co s tím.

Než se pustím do napsání toho, co jsem cítila, a co jí odpověděla, chci upozornit, že níže zmíněné platilo pro danou ženu. Stavy pocitu méněcennosti, ztráty smyslu toho, co jsme dříve dělali, může mít nesčetně mnoho příčin. A nelze to tedy paušalizovat. Každý hluboko uvnitř sebe moc dobře zná odpověď na zmíněný stav. Ale možná podhoubí toho zmíněného stavu té ženy pomůže i některým z vás si něco v sobě uvědomit. A velice pravděpodobně něco, co se vůbec netýká tématu v tomto článku. Proto jej mezi vás posílám. U této ženy bylo důvodem pocitu nicky, ztráty smyslu většiny toho, co dřív ráda dělala, následující.

Ačkoliv se této ženě zdá, že ztrácí sebedůvěru, ve skutečnosti (z toho vyššího pohledu) tato žena sebedůvěru neztrácí. Právě naopak! Boří se ta vyumělkovaná, vykonstruovaná, ta z ega, aby se v ní mohla začít roztahovat ta skutečná sebeúcta vyvěrající z jejího nitra = to uvědomování si, kým skutečně je, jak moc je tu důležitá, milována a ctěna. A nikoliv sebeúcta pramenící z toho, co úžasného si o ní myslí druzí.

Je velice běžné, že za navenek sebejistým projevem, za tím drivem a schopností dosahovat vytyčených cílů, za navenek spořádanou rodinou je prázdno, strach. I přesto nás může toto naplňovat, avšak ne pořád, pouze omezený čas. A to do doby než se vlivem něčeho, často zvenčí, začneme uvnitř sebe měnit  - změní se nějaké naše paradigma, nastavení v něčem. A aniž bychom si toho posunu museli být nutně vědomi, navenek se to často projeví tím, že cítíme prázdnotu v místě, kde jsme, s lidmi, se kterými se vídáme, v práci, kterou děláme, ve vztazích, ve kterých se ocitáme. A cítíme to proto, že to vnější, co kolem sebe máme, co jsme si kdysi svojí energií (úrovní vědomí) přitáhli, již neodpovídá aktuální energii, kterou vyzařujeme, aktuální míře otevřeného vědomí. A vše nás povede to dát zpět do rovnováhy, tedy sladit naše vnitřní nastavení, naše nové priority s tím, co žijeme a co máme kolem sebe.

Zmíněná dotazovaná žena mi připomněla můj příběh. Já sama jsem se v době mé navenek vypadající krize mé identity (což byl z toho vyššího pohledu počátek mého povstání do mé síly), potýkala občas s tvrzením lidí okolo mě, že už nejsem, co jsem bývala, kam se vytratil ten můj drive, ta má dravost, můj tah na bránu, má svěžest, plameny v očích a vitalita.

Toto vše zmíněné se nikam neztratilo. Jen jsem vlivem hluboké životní krize, která započala na přelomu roku 2012 a 2013 a přetrvávala do dalších let, tuto svoji životní sílu, ten drive, zápal pro věc, odvahu a sílu obrátila dovnitř sebe na přijetí svých temných částí, namísto abych před nimi utíkala prázdným dosahováním pozoruhodných met.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Když si do některých pasáží dosadím svůj příběh, zdá se mi pak, že je to psané pro mně na míru. Děkuji Vám velice a už se těším na další knížku. Přeji Vám vše dobré ve Vaší krásné činnosti a práci s lidmi. P.S. A ten název „JINÝ PŘÍSTUP" ten sedí, Vy máte opravdu jiný, krásný přístup k lidem.

František

…Díky Tvému vedení a postupně následujícím otázkám dochází k nádhernému "zrcadlení", kdy se mohu do sebe hlouběji podívat a nalézt pocity i skutečnosti, o kterých jsem nevěděla a byly velice hluboce skryty. Nyní vyplouvají na povrch a já se s nimi mohu smířit, přijmout je a tím zbavit různých bloků a subjektivních domněnek i představ, …Už teď jsem díky Tobě ušla kus cesty … Díky za vše!

Bára

Když jsem se chystala na první individuálku s Peťou, měla jsem představu, že si prostě budeme povídat a že na základě rozhovoru získám odpověď na své otázky. Skutečnost ale byla naprosto ohromující! Otevřel se mi doslova svět za zrcadlem! Ocitla jsem se uprostřed ohromného dobrodružství svého vlastního nitra, kde se mi laskavým a příjemným vedením dostalo návodu na cestu k sobě.

Markéta

Na tomto místě chci upozornit, že není nic špatného na tom dosahovat v životě svých cílů. Vůbec! Od toho jsme tu! Avšak pohnutka, která nás vede k dosahování určitých našich cílů, často není čistá, ale vedena strachem. A tak často to, co chceme, není to, co chceme my skuteční, ale náš strach.

A vězte, že to, abychom byli schopni svoji sílu přestat plýtvat vně a místo toho ji obrátit dovnitř, to chce moře síly a odvahy. A vyžaduje to mnohem více síly, odvahy, než náš útěk od sebe - k dosahování nejrůznějších úspěchů ze strachu.

Tímto procesem postupného obracení se dovnitř a řešení svých situací v životě od sebe a nikoliv házení řešení a viny na jiné vně velmi sílíme, roste naše sebeúcta. Je to fáze tohoto procesu, kdy na mnohé okolo nás působíme rozporuplně. Oni jasně vidí, že jsme outsider (z pohledu zvenčí), jelikož mnohé z toho, co jsme měli, nemáme. Avšak nemohou popřít, že z nás i přesto všechno cítí sílu (klid a mír), a to neporovnatelně větší, než kdy z nás cítili.

Z této fáze se pak dříve či později přehoupneme do fáze, kdy opět tu svoji sílu, odvahu a drive začneme aplikovat vně. Avšak předchozí fází – prací na sobě, jsme tuto svoji sílu kultivovali a tím mnohonásobně zvýšili její účinnost, její sílu (kvalitu). A my budeme opět dosahovat vnějších námi vytyčených met a plnění svých cílů a přání. Jen s tím rozdílem, že to nejspíš budou cíle zčásti či zcela jiné, než byly ty, jež jsme měli před tím, než jsme se obrátili dovnitř. Budou to cíle, které chceme více my skuteční a nikoliv náš strach – naše strachem vybudovaná identita, kterou jsme si vytvořili a které jsme uvěřili, abychom byli jinými přijati, milováni atd.

Společným rysem těchto „nových“ cílů, které chceme realizovat je to, že jsou více láskyplné, soucitné, a mají nesrovnatelně větší rozměr zdaleka přesahující pouze naše osobní zájmy.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Od léta 2014 zhruba co týden píši a zveřejňuji článek pro vás všechny. Za tu dobu jich je na webu přes 400 a budou postupně přibývat další. Všechny jsou volně dostupné a můžete si je pročítat.
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, můžete mi zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. Za každé přispění mnohokrát děkuji.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Aktuálně nejsou plánované termíny. Pokud máte zájem, kontaktujte mne.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

11. Duben 2019 - 8:12
Osvobozování rodinných vazeb právě probíhá

Před pár dny jsem viděla animovaný film „Jak vycvičit draka III.“ Jeho příběh mě inspiroval k sepsání tohoto článku. Inspirovali jste mě k němu mnozí již dříve svými podobnými příběhy na individuálkách, ale ten film byl tím posledním impulsem, který mě dovedl k činu.

Více

20. Leden 2019 - 7:40
Co se po nás chce ve všech omezujících situacích?

Jedna žena na individuálce si poskytla odpovědi, které mě inspirovaly k sepsání tohoto článku.

Mluvila o vztazích, že se pořád jakoby točí v kruhu. Popisovala, jak nový partneři vykazují dříve či později podobné prvky, kvůli kterým skončil předchozí vztah. Oproti dřívější době si však nyní již uvědomuje, že je to o ní, že nemůže řešit ty muže, ale sebe a že uvnitř ní je něco neuzdraveného, nepřijatého, co se prostřednictvím těch projevů mužů hlásí o pozornost.

Více

24. Duben 2019 - 15:24
To, jak přistupujeme k jiným, je zrcadlem toho, jak přistupujeme k sobě

Když jsme tvrdí a nároční na lidi kolem sebe, znamená to, že jsme tvrdí a nároční na sebe.

Když nemáme pochopení k selhání jiných, stejně tak přistupujeme ke svým vlastním selháním.

Když jiným nechceme dopřát radost, když nám vadí, že jsou jiní radostní, smějí se, my sami sobě odpíráme se smát, mít radost.

Když závidíme jiným, že se jim daří, my sami sebe trestáme, vyčítáme, že se nám nedaří.

Více

2. Květen 2019 - 9:51
Stěhovat se nebo ne? Rozhodnout se pro toto či pro tamto?

Nedávno jsem měla na individuálce jednu ženu. Ta aktuálně řeší situaci, jestli se nastěhovat k současnému partnerovi či nikoliv. Byť jeho děti má ráda, chce své vlastní. Bojí se, že přestěhováním k němu se odstřihne od jiných možností někoho potkat a promarní nějakou příležitost.

Více

13. Červen 2019 - 23:00
Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější.

Více

29. Červen 2018 - 10:05
Ohromný cit a pak zklamání

Nedávno se mi ozvala jedna žena. Potkala muže, který ji naprosto ohromil, který ji zahrnul pozorností, péčí a láskou, kterou ona dosud, a to ani ve svém stávajícím vztahu nikdy nezažila. A ona sama sebe a své jednání vůbec nepoznávala. Avšak, tento muž byl zadaný, stejně jako ona. A zatímco ona by ráda začala novou kapitolu, tento muž se nakonec rozhodl jinak.

Více