Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější. A právě náš vzrůstající soucit je cílem toho, proč sami jsme v nějaké podobě aktéry toho, co jsme u druhých nedokázali přijmout, pochopit (což neznamená souhlas), co jsme odmítali.

Uvedu příklad, kterého jsem byla svědkem. Jedna žena se dotázala jiné, jestli má nutrilon. Jelikož svému tehdy tříletému synkovi dává večer toto „mléko“ k pití, jelikož si o něj stále říkal. Dotazovaná žena na to zareagovala tak, že pověděla, že nutrilon u sebe nemá. A vedle toho podotkla, že její dítě (stejného věku) již dávno toto mléko nepije. Tato poznámka byla zcela zbytečná z pohledu toho, co se řešilo, neboť se řešilo pouze to, zda má či nemá nutrilon. Bylo to proneseno s dávkou opovržení a se značným povýšením, že její dítě (a tedy i ona) je lepší, když už nepije nutrilon.

Ani ne za deset minut se k této dotazované ženě přiřítilo její starší dítě (holčička), že chce na záchod. Žena se studem ve tváři vstala a tehdy šestiletou holku chytla do náruče a s ní přičupla, aby se ta malá mohla vyčůrat. Jelikož, byť jí je šest let, zatím se čůrat jinde než na záchodě nenaučila. Toto vše se odehrálo před očima té ženy, která se doptávala po nutrilonu pro své tříleté dítě.

Nebo jiný příklad.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Mám ve své blízkosti jednoho muže, který při otvírání dveří od auta všechny v autě upozorňuje, aby dávali pozor a neodřeli při prudkém otevření jedny či druhé dveře. A nedávno se stalo, že tento muž sám nekontrolovaně otevřel dveře a zprudka jimi narazil do vedlejšího auta. Tento muž se tedy sám dostal do situace, kterou u jiných kritizuje či jiné svým komandantstvím školí, aby je od jejího vzniku uchránil.

Tím vším se v obou situacích sledoval vyšší záměr, a sice aby zmíněná žena a muž otevřeli v daném tématu své srdce a sesadili sebe z piedestalu (byť nevědomého), a svoji povýšenost proměnili na větší pochopení a soucit k sobě a jiným.

Pokud nemáme dostatek pochopení k nedokonalostem, omylům druhých, pak nás život vystaví tomu, že sami takový omyl (byť třeba i mírnější intenzity) učiníme, abychom si na vlastní kůži pocítili, jaké to je, a jak lehko se to stane, a stali se tak více chápající a milující, tedy moudřejší a silnější.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

28. Duben 2018 - 20:50
Úplněk ve štíru a jeho pomoc

Milovaní lidé,

vůbec jsem neměla v plánu tady na „jiném přístupu“ o tom psát. Ale prostě to přišlo …

Více

11. Duben 2019 - 8:12
Osvobozování rodinných vazeb právě probíhá

Před pár dny jsem viděla animovaný film „Jak vycvičit draka III.“ Jeho příběh mě inspiroval k sepsání tohoto článku. Inspirovali jste mě k němu mnozí již dříve svými podobnými příběhy na individuálkách, ale ten film byl tím posledním impulsem, který mě dovedl k činu.

Více

29. Červen 2018 - 10:05
Ohromný cit a pak zklamání

Nedávno se mi ozvala jedna žena. Potkala muže, který ji naprosto ohromil, který ji zahrnul pozorností, péčí a láskou, kterou ona dosud, a to ani ve svém stávajícím vztahu nikdy nezažila. A ona sama sebe a své jednání vůbec nepoznávala. Avšak, tento muž byl zadaný, stejně jako ona. A zatímco ona by ráda začala novou kapitolu, tento muž se nakonec rozhodl jinak.

Více

18. Prosinec 2018 - 11:06
Co znamená, že rodina drží pohromadě

Nedávno jsem vyslechla jeden rozhovor. Jedna z žen povídala o nepříjemném zážitku se svojí rodinou. Ta nepříjemnost spočívala v tom, že se jí jeden z blízkých nezastal s odůvodněním, že to měl udělat, když jsou rodina. A zakončila to útrpným výrazem ublížené, že rodina by měla držet pohromadě. Jakoby říkala, jaký ona je chudák, že tomu tak dle ní v její rodině není.

Více

2. Květen 2019 - 9:51
Stěhovat se nebo ne? Rozhodnout se pro toto či pro tamto?

Nedávno jsem měla na individuálce jednu ženu. Ta aktuálně řeší situaci, jestli se nastěhovat k současnému partnerovi či nikoliv. Byť jeho děti má ráda, chce své vlastní. Bojí se, že přestěhováním k němu se odstřihne od jiných možností někoho potkat a promarní nějakou příležitost.

Více

26. Duben 2018 - 7:45
Odešel od ženy a dětí, aby byl šťastný

Obrátila se na mě jedna žena. Od její dcery a dětí odešel manžel. Ten má již nový život daleko od nich. Dle dané ženy zmíněný muž změnil od základů svůj život, práci, podmínky, ve kterých žil, a dle jejich slov vypadá šťastně.

Více