Začal(a) jsem žárlit. Proč?

Nedávno se na mě obrátil jeden z vás s dotazem. Psal o tom, že poprvé u sebe pozoruje, že žárlí na svého partnera. A ptal se mě na můj pohled.

Každá nepříjemná emoce pramení ze strachu, že o něco přijdu, že něco nedostanu, že budu odmítnuta, bez živobytí, …

Čeho se bojí člověk, který žárlí?

Možná toho, že není jediným, koho má ten dotyčný rád, koho si váží. Možná podvedení.

A proč se toho ten dotyčný bojí?

Možná se bojí žít sám.

Možná si nevěří, že by svůj život bez partnera zvládl sám i po hmotné stránce.

Možná se bojí hodnocení jiných.

Možná se bojí výčitek. Neboť, nevěrou by se možná vystavil analyzování svého minulého chování k partnerovi. A přijmout své minulé „chyby“, nechat odtéct tu bolest pramenící z nepřijetí sebe samého (své minulosti) je možná to, čeho se dotyčný bojí, když žárlí.

Možná si i myslí, že si už nikoho nenajde, že už ho nikdo jiný nebude mít rád.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Když si do některých pasáží dosadím svůj příběh, zdá se mi pak, že je to psané pro mně na míru. Děkuji Vám velice a už se těším na další knížku. Přeji Vám vše dobré ve Vaší krásné činnosti a práci s lidmi. P.S. A ten název „JINÝ PŘÍSTUP" ten sedí, Vy máte opravdu jiný, krásný přístup k lidem.

František

…Díky Tvému vedení a postupně následujícím otázkám dochází k nádhernému "zrcadlení", kdy se mohu do sebe hlouběji podívat a nalézt pocity i skutečnosti, o kterých jsem nevěděla a byly velice hluboce skryty. Nyní vyplouvají na povrch a já se s nimi mohu smířit, přijmout je a tím zbavit různých bloků a subjektivních domněnek i představ, …Už teď jsem díky Tobě ušla kus cesty … Díky za vše!

Bára

Když jsem se chystala na první individuálku s Peťou, měla jsem představu, že si prostě budeme povídat a že na základě rozhovoru získám odpověď na své otázky. Skutečnost ale byla naprosto ohromující! Otevřel se mi doslova svět za zrcadlem! Ocitla jsem se uprostřed ohromného dobrodružství svého vlastního nitra, kde se mi laskavým a příjemným vedením dostalo návodu na cestu k sobě.

Markéta

Proč se bojíme žít sami, když máme tolik společníků, i když jsme sami? Máme své tělo, o které můžeme pečovat, a kterým můžeme neomezeně tvořit. Máme svoji mysl, kterou můžeme konečně uklidit, vyčistit, a pomocí které si můžeme nakreslit vše, co chceme vytvořit a naším tělem pak vykonat. Máme srdce, které můžeme otevřít více dokořán. Bojíme se samoty, protože si nevystačíme sami se sebou. Nedokážeme být pro sebe těmi nejlepšími společníky. A nedokážeme to proto, že sebe nepovažujeme za dobrého přítele. My jsme však pro sebe tím nejlepším přítelem, podporovatelem a ochraňovatelem. Nikoho lepšího tu nenajdeme! Proč si nevystačíme sami se sebou a nejsme pro sebe těmi nejlepšími příteli, podporovateli a ochraňovateli? Protože si myslíme, že si nestačíme, že jsme méně než to, co nám někdo vně může nabídnout. Nemáme sebe na prvním místě, protože si sebe vážíme méně než jiných.

Proč se bojíme, že bychom se bez partnera o sebe nepostarali? Protože si o sobě myslíme, že nejsme dost schopní. Proč máme o sobě takové mínění? Nevěříme sobě. A tedy, rovněž nechováme k sobě dostatečnou úctu.

Proč nám tolik záleží na hodnocení jiných? Protože stále věříme, že jiní jsou moudřejší než my a vědí o naší cestě v tomto životě více než my. A možná i proto, že máme pocit, že potřebujeme jejich schválení, jejich přijetí. A proč toto všechno? Ještě jsme neuvěřili natolik sobě, abychom se přestali bezhlavě řídit názory jiných a jejich postoje (na rozdíl od těch našich) ihned bez dalšího přijímat. Ještě se bojíme být nepřijati, být sami.

Proč bychom si vyčítali něco, co jsme ve vztahu k partnerovi udělali či neudělali? Protože to něco zhodnotíme jako špatné. A děje se to, protože jsme si to neodpustili. V tom místě tak vůči sobě chováme nelásku. A odpustit si, nemít ty výčitky, by znamenalo, že bychom museli přijmout naše minulé chování k partnerovi, že bychom museli zase o něco více přijmout sebe.

Žárlivost je jedním z projevů naší nízké sebeúcty. Partner, který v nás tuto nepříjemnou emoci vyvolal, nás informuje, že je čas začít se mít zase o něco více rád(a), že je čas zase o něco více se ctít. A jak to udělat? Zkoušet více dávat na své pocity. Když se mi něco nelíbí, říct to a nebýt toho součástí. Když se mi něco naopak líbí, říct to taky a naopak si svůj život uzpůsobit tak, abyste toho mohli být součástí. Avšak s láskou. Myšleno, nikoliv pod nadvládou těch nepříjemných emocí. Žárlivost a jiné projevy naší nízké sebeúcty se budou postupně zmírňovat, až jednou vymizí.

A pokud se děje, že žárlíme, když jsme to dosud neznali, nebo jinými způsoby se najednou intenzivně cítíme jako méněcenní, neděje se s vámi nic špatně. Naopak!

Byli jste vystaveni situaci, která ve vás aktivovala vaše třeba i hodně dávné neodpuštěné zranění (blok), tak jako již mnohokrát. A děje se to, jelikož jste v průběhu své cesty zase o něco více posílili a jste připraveni zase kousek daného zranění uzdravit (= zpracovat daný blok zase z hlubší roviny). A děje se to právě pomocí dané situace, která ve vás vyvolala dané nepříjemné emoce, které ve vás začaly proudit a vy je (to zranění) tímto způsobem zase kousek odpustíte a zase o něco více sobě či jiným odpustíte.

A čím více u sebe najdete oporu, láskyplnou náruč, péči a pochopení, tím více toto vše úžasné najdete venku, a o to intenzivněji u partnera jako toho nejbližšího.

Žijeme v nádherné době (ať to vypadá jakkoliv a myslí si o tom kdokoliv cokoliv jiného). A v této době spousta těch, kteří se již nějaký čas vedou k postupnému očištění (uzdravení všech svých bolestí), čeká rovnováha jejich vnitřního muže a ženy, a čeká je venku v důsledku toho krásný harmonický vztah. A to ať už v podobě vztahu stávajícího, avšak transformovaného vlivem očištění obou partnerů, nebo vztahu zcela nového. A vztahy, o kterých tu teď píši, budou dosahovat zcela jiné úrovně harmonie ve všech oblastech života, než která tu byla možná.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Od léta 2014 zhruba co týden píši a zveřejňuji článek pro vás všechny. Za tu dobu jich je na webu přes 400 a budou postupně přibývat další. Všechny jsou volně dostupné a můžete si je pročítat.
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, můžete mi zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. Za každé přispění mnohokrát děkuji.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Aktuálně nejsou plánované termíny. Pokud máte zájem, kontaktujte mne.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

11. Duben 2019 - 8:12
Osvobozování rodinných vazeb právě probíhá

Před pár dny jsem viděla animovaný film „Jak vycvičit draka III.“ Jeho příběh mě inspiroval k sepsání tohoto článku. Inspirovali jste mě k němu mnozí již dříve svými podobnými příběhy na individuálkách, ale ten film byl tím posledním impulsem, který mě dovedl k činu.

Více

21. Březen 2019 - 7:59
Jak zharmonizovat vztahy ve svém okolí

Podělím se s vámi o jedno poznání, které mi došlo pod vlivem mnoha nepříjemných situací. A i přes to je mnohdy pro mě těžké ukočírovat své ego a ve svém životě to aplikovat.

V těch situacích se opakovalo následující. Čas od času během existence dané nepříjemné vazby s dotyčným jsem se já nebo dotyčný snažili ve vztahu k tomu druhému udělat nějaký vstřícný krok. Avšak já či ten druhý jsme vstřícnost toho druhého z nás vzali a hodili do koše a ještě pěkně před očima toho darujícího se tomu počinu vysmáli (obrazně).

Více

15. Březen 2019 - 9:48
Znamení zvěrokruhu a jejich význam pro nás očima laika

Občas slyším od lidí větší či menší opovržení nad určitými slunečními znameními zvěrokruhu.

Např. „Ona je „Beran“, to vypovídá o všem.“ „Pana“ není nic moc dobré znamení.“ „Ty jsi „Kozoroh“, to je mi pak jasná ta přízemnost“ Ona či on musí být rodinný typ, když je „Rak“.

Jenže je to mnohem složitější. A toto zjednodušování, které občas zaslechnu, mě vedlo k sepsání tohoto článku.

Více

26. Duben 2018 - 7:45
Odešel od ženy a dětí, aby byl šťastný

Obrátila se na mě jedna žena. Od její dcery a dětí odešel manžel. Ten má již nový život daleko od nich. Dle dané ženy zmíněný muž změnil od základů svůj život, práci, podmínky, ve kterých žil, a dle jejich slov vypadá šťastně.

Více

10. Únor 2019 - 19:10
Co máme dělat, abychom ve svém životě tvořili to, co v něm chceme mít

Od prvního nádechu tady na Zemi v tomto či jiném životě jsme si tvořili vše, co jsme pak následně v životě měli. Přesněji, netvořili jsme si něco konkrétního, ale náš náboj, to, co jsme vyzařovali, se odrážel v něčem vně, co mělo stejnou vibraci. Podstata tvoření tedy nespočívá v tom, že si tvoříme něco konkrétního, ale v tom, že se nám v životě zhmotňuje v nějaké podobě to, co odpovídá rovině naší vibrace.

Více

18. Prosinec 2018 - 11:06
Co znamená, že rodina drží pohromadě

Nedávno jsem vyslechla jeden rozhovor. Jedna z žen povídala o nepříjemném zážitku se svojí rodinou. Ta nepříjemnost spočívala v tom, že se jí jeden z blízkých nezastal s odůvodněním, že to měl udělat, když jsou rodina. A zakončila to útrpným výrazem ublížené, že rodina by měla držet pohromadě. Jakoby říkala, jaký ona je chudák, že tomu tak dle ní v její rodině není.

Více