Když uděláme v životě něco, čeho litujeme.

Něco jste udělali nebo neudělali, a nyní toho litujete. Pohlcují vás výčitky, lítost nad sebou, jinými. Znáte to?

A co když vám řeknu, že vaše prožívání, že něco byla chyba, je ve skutečnosti opětovné prožívání vašeho třeba i hodně dávného zranění, které jste sobě nebo jiným dosud neodpustili?

Je velmi pravděpodobné, že se tou „chybou“, kterou jste učinili vy, nebo někdo ve vašem okolí, jen opakuje ten dávný příběh, ve kterém jste hráli jednu z hlavních rolí. A vám je tím dána možnost jej přepsat. Ve smyslu: postavit se více za sebe, více si vymezit hranice a více převzít odpovědnost, než jste učinili při předchozím setkání s danou situací. Ta situace nemusí být vůbec podobná. Jde o stejnou emoci, byť různé intenzity, kterou v nás ty, třeba i rozličné, situace vyvolají.

„Chyba“, kterou jsme udělali je tak vlastně zhmotněná část nás samých, kterou jsme dosud nepřijali. Tato část se hlásí o pozornost. Je čas ji přijmout, nebo alespoň zase kousek více ji přijmout. To je důvod, proč prostřednictvím situace se nám dostala do vědomí (cítíme ji). A my tím máme další příležitost ji zase o něco více přijmout, nebo přijmout již zplna (plně odpustit sobě nebo jiným).

Udělání „chyby“ je tak vlastně příležitost zvýšit svoji sebeúctu. Svoji sebeúctu totiž můžeme zvýšit jedině tím, že přijmeme další kousek nás samých, který dosud odmítáme (byť se to děje nevědomě). A to se děje mimo jiné prostřednictvím našich „chyb“, a jejich následným přijmutím.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Když si do některých pasáží dosadím svůj příběh, zdá se mi pak, že je to psané pro mně na míru. Děkuji Vám velice a už se těším na další knížku. Přeji Vám vše dobré ve Vaší krásné činnosti a práci s lidmi. P.S. A ten název „JINÝ PŘÍSTUP" ten sedí, Vy máte opravdu jiný, krásný přístup k lidem.

František

…Díky Tvému vedení a postupně následujícím otázkám dochází k nádhernému "zrcadlení", kdy se mohu do sebe hlouběji podívat a nalézt pocity i skutečnosti, o kterých jsem nevěděla a byly velice hluboce skryty. Nyní vyplouvají na povrch a já se s nimi mohu smířit, přijmout je a tím zbavit různých bloků a subjektivních domněnek i představ, …Už teď jsem díky Tobě ušla kus cesty … Díky za vše!

Bára

Když jsem se chystala na první individuálku s Peťou, měla jsem představu, že si prostě budeme povídat a že na základě rozhovoru získám odpověď na své otázky. Skutečnost ale byla naprosto ohromující! Otevřel se mi doslova svět za zrcadlem! Ocitla jsem se uprostřed ohromného dobrodružství svého vlastního nitra, kde se mi laskavým a příjemným vedením dostalo návodu na cestu k sobě.

Markéta

Pokud se nám podaří naše „chyby“ přijmout = postavit se za sebe, za své chování bez ohledu na to, co si o tom myslí jiní, a převzít za sebe v těch věcech odpovědnost, tak se nám neskutečně zvýší naše sebeúcta. Náš pocit, že jsme udělali chybu, že jsme selhali, je ve skutečnosti část nás samých, kterou jsme kdysi odvrhli a dosud nepřijali. A ona nechce nic jiného, než být přijata.

A tedy, kdykoliv se v našem životě dopustíme „chyby“, nebo někdo jiný udělal „chybu“, a tím nás zranil, vlastně jsou nám otevírány dveře do větší svobody, jelikož máme tím možnost tu „chybu“ zase o něco více přijmout (přijmout odpovědnost za své chování, postavit se za sebe). Ta větší svoboda stojí mezi těmi dveřmi, dívá se na nás s ohromným obdivem a úctou, že jsme dokázali dojít až k jejím dveřím, usmívá se na nás, moc se na nás těší a říká: „Vítej“.

Čeká nás všechny další rok. Bude velmi silný a skutečně nádherný! Posune nás o velký kus ke skutečné podstatě každého z nás, ke sladké svobodě. Užijte si ho! Prožijte plně každý okamžik, ať už má nálepku „příjemný“ nebo „nepříjemný“. A vězte, všechno, co se vám bude dít, je pro vás, je to dar sesílaný vám na jedinečné cestě každého z vás.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Od léta 2014 zhruba co týden píši a zveřejňuji článek pro vás všechny. Za tu dobu jich je na webu přes 400 a budou postupně přibývat další. Všechny jsou volně dostupné a můžete si je pročítat.
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, můžete mi zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. Za každé přispění mnohokrát děkuji.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Aktuálně nejsou plánované termíny. Pokud máte zájem, kontaktujte mne.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

2. Květen 2019 - 9:51
Stěhovat se nebo ne? Rozhodnout se pro toto či pro tamto?

Nedávno jsem měla na individuálce jednu ženu. Ta aktuálně řeší situaci, jestli se nastěhovat k současnému partnerovi či nikoliv. Byť jeho děti má ráda, chce své vlastní. Bojí se, že přestěhováním k němu se odstřihne od jiných možností někoho potkat a promarní nějakou příležitost.

Více

21. Srpen 2018 - 8:29
Jsme tím, koho soudíme

Nedávno jsem zaslechla poznámku jedné ženy o jednom páru. Daná žena pohoršeně komentovala jeden rodičovský pár, který podle jejich slov upřednostňuje své zájmy před zájmy svých dětí. Konkrétně, že dle jejího mínění nevynechají žádnou oslavu, žena si v ročním věku dítěte dá alkohol a tak mu v ten den dá raději mléko z prášku, atd.

Na tomto případě vám chci ukázat, jak vše, co odsuzujeme, jsme my sami nebo je to někdo, s kým se ztotožňujeme, a tedy opět my sami.

Více

14. Červenec 2018 - 8:11
Mnozí muži začínají přemýšlet a konat jinak

Tento článek je opět jeden z těch, ve kterém budu psát o věcech z trochu hlubší roviny, než ze které tyto články běžně píši.

Nějakou dobu, řekněme rok a půl, jsem v úrovni, ze které mnohé situace vnímám, cítila, jakoby se vzedmula ohromná vlna. Ta ještě nebyla okem viditelná ve společnosti. Nicméně na těch jemnohmotnějších úrovních se již stalo a bylo jen otázkou času, kdy se projeví ve hmotě, na Zemi, a začne to být viditelné i pro oko.

Více

15. Březen 2019 - 9:48
Znamení zvěrokruhu a jejich význam pro nás očima laika

Občas slyším od lidí větší či menší opovržení nad určitými slunečními znameními zvěrokruhu.

Např. „Ona je „Beran“, to vypovídá o všem.“ „Pana“ není nic moc dobré znamení.“ „Ty jsi „Kozoroh“, to je mi pak jasná ta přízemnost“ Ona či on musí být rodinný typ, když je „Rak“.

Jenže je to mnohem složitější. A toto zjednodušování, které občas zaslechnu, mě vedlo k sepsání tohoto článku.

Více

10. Únor 2019 - 19:10
Co máme dělat, abychom ve svém životě tvořili to, co v něm chceme mít

Od prvního nádechu tady na Zemi v tomto či jiném životě jsme si tvořili vše, co jsme pak následně v životě měli. Přesněji, netvořili jsme si něco konkrétního, ale náš náboj, to, co jsme vyzařovali, se odrážel v něčem vně, co mělo stejnou vibraci. Podstata tvoření tedy nespočívá v tom, že si tvoříme něco konkrétního, ale v tom, že se nám v životě zhmotňuje v nějaké podobě to, co odpovídá rovině naší vibrace.

Více

13. Červen 2019 - 23:00
Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější.

Více