Muž nebo syn? Žena nebo matka?

Ve svém okolí mám ženu, od které jsem mnohokrát ve vztahu k jejím partnerům slyšela něco ve smyslu: „Těm mým partnerům se líbilo, že všechno zařídím, řeknu jim, co mají dělat a kdy, že všechno rozhodnu. A pak později mi toto vše vyčítali a byl to pro ně důvod k rozchodu“.

A právě o ženách, které mají potřebu ve vztahu vše organizovat, zařizovat a rozhodovat, a o mužích, kteří mají potřebu tohoto přístupu (vyhledávají tyto ženy) jako své partnerky, bych dnes ráda něco po svém napsala.

Pro život na Zemi je důležité umět se v něm zorientovat, zvládnout se postarat o své potřeby a umět zařídit běžné záležitosti, které každodenní život přináší. Avšak, vše je o rovnováze.

Ten, kdo jiného tlačí k tomu, aby se věci dělaly tak či onak, ten, který si potřebuje mnoho z těch věcí udělat sám v domnění, že to umí líp než partner, nebo jakýmkoliv jiným způsobem lpí na konkrétní podobě organizace a dělání věcí, je ve skutečnosti stejně v životě „ztracený“ jako ten, který se nedokáže o sebe postarat a život si zorganizovat.

Proč si to myslím?

Ten, který potřebuje mít vše pod kontrolou, a vše si nejlépe zařídit sám (protože to on umí nejlíp, protože se tak cítí potřebný, …), jedná ze strachu stejně jako ten, který si neumí věci vyřídit a postarat se o své potřeby. V obou případech jim tento jejich přístup (byť naprosto odlišný) poskytuje pocit bezpečí.

Ve snaze mít vše pod kontrolou a vše ovládat se skrývá nedůvěra k okolnímu světu a lidem, že oni to jsou schopni zvládnout taky, byť jinak. A jedná se vlastně o nedůvěru k sobě samému, jelikož za nedůvěrou ve schopnosti jiných se často skrytě skrývá snaha zamaskovat své vlastní „neschopnosti“ (svůj vlastní nedostatek sebeúcty). A tak, možná se úpěnlivě držíme svých osvědčených postupů a svých vlastních procesů a nejsme otevřeni přístupu jiných v té dané věci, jelikož se ve skutečnosti bojíme, že by se odhalilo, že to, jak to umíme my, nemusí být to „nejlepší“ a že se na Zemi nachází někdo, kdo to umí stejně, ne-li lépe jak my. Tím by se nám ještě více podkopala už tak dost chatrná sebeúcta. Ve skutečnosti, strach, že si budeme připadat ještě více k ničemu (snížení naší sebeúcty) je důvodem našeho pocitu bezpečí, když máme ve vztahu věci pod svoji kontrolou.

U toho, který si nedokáže věci zorganizovat, postarat se o sebe, se rovněž jedná o nedůvěru k sobě samému. A to, že se o něj stará nebo za něj zařizuje někdo jiný, pro něj vlastně představuje bezpečí. Nevěří si, že by to zvládl sám. Ještě neuvěřil, že on, stejně jako jiní, je schopen si vše obstarat. I v tomto případě je to o nízké sebeúctě. Ztráta daného bezpečí (v tomto případě bezpečí spočívajícího v servisu jiného) je tak pro daného člověka strašákem, jelikož ještě věří tomu, že není dostatečně schopný fungovat sám.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Když si do některých pasáží dosadím svůj příběh, zdá se mi pak, že je to psané pro mně na míru. Děkuji Vám velice a už se těším na další knížku. Přeji Vám vše dobré ve Vaší krásné činnosti a práci s lidmi. P.S. A ten název „JINÝ PŘÍSTUP" ten sedí, Vy máte opravdu jiný, krásný přístup k lidem.

František

…Díky Tvému vedení a postupně následujícím otázkám dochází k nádhernému "zrcadlení", kdy se mohu do sebe hlouběji podívat a nalézt pocity i skutečnosti, o kterých jsem nevěděla a byly velice hluboce skryty. Nyní vyplouvají na povrch a já se s nimi mohu smířit, přijmout je a tím zbavit různých bloků a subjektivních domněnek i představ, …Už teď jsem díky Tobě ušla kus cesty … Díky za vše!

Bára

Když jsem se chystala na první individuálku s Peťou, měla jsem představu, že si prostě budeme povídat a že na základě rozhovoru získám odpověď na své otázky. Skutečnost ale byla naprosto ohromující! Otevřel se mi doslova svět za zrcadlem! Ocitla jsem se uprostřed ohromného dobrodružství svého vlastního nitra, kde se mi laskavým a příjemným vedením dostalo návodu na cestu k sobě.

Markéta

V obou těchto krajních případech obětujeme kus či kousek své svobody za „bezpečí“ ze strachu, abychom to „bezpečí“ neztratili. Je to však bezpečí založené nikoliv na svobodě ale na závislosti. My všichni na cestě se nacházíme různě mezi těmito dvěma polaritami.

Daň, kterou za tento svůj pocit bezpečí v partnerstvích platíme, je velmi vysoká.

Uvedu příklad. Žena, která potřebuje mít vše pod kontrolou a svému partnerovi ordinovat, kdy a jak co má dělat, pro tento svůj pocit bezpečí (jelikož tam má nevyléčené zranění) je ochotná mít raději vedle sebe syna namísto muže. Muž je z důvodu svého bezpečí (poskytovaného servisu) ochoten mít raději vedle sebe svoji matku namísto ženy.

Oba v páru se vzájemně přišli osvobodit. Žena přišla pochopit, že chce-li mít vedle sebe muže, kterého bude přitahovat a který bude přitahovat ji, kterého bude uctívat a on ji, musí mu dát svobodu. A muž přišel pochopit, že chce-li mít vedle sebe ženu, která ho bude přitahovat, kterou bude uctívat a která bude ctít jeho, musí se vzdát své potřeby, aby o něj pečovala (musí ji dát svobodu). Změna se nejprve musí utvořit uvnitř každého z nás, než bude zřejmá v partnerství a v dalších oblastech života.

Skutečné bezpečí se totiž nachází uvnitř každého z nás. Je o síle ducha, že se o sebe, o své tělo dokážeme postarat za každých okolností. Je to víra (vědění), že jsme více jak tělo, že žijeme krásný život (ať navenek vypadá jakkoliv) a všechny prožitky tu jsou těmi dary, pro které jsme si sem přišli. To bezpečí spočívá v tom, že se bude stále něco dít, avšak, my už víme, že máme tu moc rozhodnout, zda uvidíme problém nebo krásnou změnu, vývoj, učení, …

Tím neskutečně posílí naše sebeúcta, budeme se v životě cítit jako ryby ve vodě. Budeme totiž vědět, že cokoliv přijde, my zvládneme, protože víme jak. Už totiž víme, že máme za úkol proměnit na výzvu, prospěšnou změnu vše, co do našeho života přijde, a tento proces uvnitř sebe prožívat, jako když dostaneme krásný dárek. Nikoliv se utápět ve výčitkách či sebelítosti.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Od léta 2014 zhruba co týden píši a zveřejňuji článek pro vás všechny. Za tu dobu jich je na webu přes 400 a budou postupně přibývat další. Všechny jsou volně dostupné a můžete si je pročítat.
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, můžete mi zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. Za každé přispění mnohokrát děkuji.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Aktuálně nejsou plánované termíny. Pokud máte zájem, kontaktujte mne.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

23. Prosinec 2018 - 12:26
Poděkování

Milovaní lidé,

další krásný rok je téměř za námi. Pro mě byl velmi náročný, avšak právě tím i velmi štědrý. Vše má rub i líc :-)

Situace, které jsem prožívala, a které mě velmi rozrušovaly, se oproti dřívějším letům netýkaly základních životních podmínek jako osobní a rodinný život, pracovní směřování. Naopak, tam jsem nacházela podporu a zázemí. Jednalo se o jednorázové situace (zdánlivě nikam nezapadající, zdánlivě nahodilé a nesouvisející). Ty všechny mě však umožnily setkat se se svými velmi hlubokými zraněními, na které uzrál čas k uzdravení.

Více

27. Březen 2019 - 17:44
Jak náš přístup k majetku ukazuje na naši citovou otevřenost ve vztazích

Nedávno jsem měla individuálku s jednou ženou. Ta si chtěla poskytnout informace ohledně partnerského vztahu. V tomto novém vztahu se jí začínají opakovat stejné prvky, které byly ve všech předešlých. Konkrétně její snaha partnera tlačit k tomu, aby on jí plnil to, co žádá, aby on ji udělal šťastnou, její tendence počítat kolik majetku má on a kolik ona, tendence počítat, kolik přispěl on a kolik ona, tendence držet dál od partnera to, co je její, zkrátka tendence nepustit ho k sobě za své hradby.

Více

21. Březen 2019 - 7:59
Jak zharmonizovat vztahy ve svém okolí

Podělím se s vámi o jedno poznání, které mi došlo pod vlivem mnoha nepříjemných situací. A i přes to je mnohdy pro mě těžké ukočírovat své ego a ve svém životě to aplikovat.

V těch situacích se opakovalo následující. Čas od času během existence dané nepříjemné vazby s dotyčným jsem se já nebo dotyčný snažili ve vztahu k tomu druhému udělat nějaký vstřícný krok. Avšak já či ten druhý jsme vstřícnost toho druhého z nás vzali a hodili do koše a ještě pěkně před očima toho darujícího se tomu počinu vysmáli (obrazně).

Více

14. Prosinec 2018 - 11:13
Zaměřením se na každý jednotlivý krok zvládneme i to, co by pro nás jinak bylo nemyslitelné

V létě jsem vyjela na kole na jednu takovou kopcovitou vyjížďku. Během toho výletu jsem si znovu, avšak jinou formou, něco již z toho pro sebe objeveného uvědomila. A co to bylo, popíši v tomto článku.

Když jsem se během jízdy na kole zadívala do dáli, jak velký kus toho kopce mám před sebou, jelo se mi tíž, měla jsem chuť to vzdát, každé šlápnutí do kopce mi přišlo malé, nepatrné, měla jsem pocit, že se neposouvám atd.

Více

13. Červen 2019 - 23:00
Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější.

Více

15. Březen 2019 - 9:48
Znamení zvěrokruhu a jejich význam pro nás očima laika

Občas slyším od lidí větší či menší opovržení nad určitými slunečními znameními zvěrokruhu.

Např. „Ona je „Beran“, to vypovídá o všem.“ „Pana“ není nic moc dobré znamení.“ „Ty jsi „Kozoroh“, to je mi pak jasná ta přízemnost“ Ona či on musí být rodinný typ, když je „Rak“.

Jenže je to mnohem složitější. A toto zjednodušování, které občas zaslechnu, mě vedlo k sepsání tohoto článku.

Více