Kdy nemáme žádná omezení

Když máte pocit, že jste o všechno přišli, pak najednou nemáte strach překročit své strachy a udělat to, co jste díky strachu dříve neudělali.

Toto jsem si znovu připomněla před nedávnem. Já dříve řídila. V rámci koncipientské praxe v advokátní kanceláři jsem byla nucena jezdit mnohdy několikrát do týdne větší dálky na soudy a jednání. Později pod vlivem nepříjemné zkušenosti, které jsem byla svědkem, jsem se začala bát a řídit jsem postupně zcela přestala.

Po několika letech mého téměř neřízení se mi přihodila jedna velká nepříjemnost. A bylo to pro mě tak velké, že jsem měla pocit, že mi život skončil - že bez toho, co hrozilo, že nebudu mít, to sice nějak dožiju, ale mám po životě. Tak moc to něco, jehož ztráta mi hrozila, bylo pro mě cenné. A v tu chvíli jsem vzala auto a jela do vzdáleného místa, kam jsem aktuálně potřebovala jet. Sedla jsem do auta a věděla, že není jiná možnost, že prostě dojedu v pořádku a nikomu svoji jízdou neublížím. A já v pořádku dojela na místo, kam jsem potřebovala. Od té doby jezdím. S respektem, ale jezdím. Jakoby neexistuje pro mě neřídit, když je potřeba. A již se nehodlám omezovat pracovně a ani osobně tím, že bych byla nepojízdná. Zkrátka jsem se rozhodla zahrnout řízení do svého života jako běžnou jeho součást a ještě ke všemu jako činnost, která je bezpečná pro mě i pro všechny, se kterými se na silnici potkám.

Co se stalo? Co způsobilo ten náhlý obrat? Já se setkala se svojí smrtí, s koncem svého života, obrazně řečeno. V té zmíněné pro mě dramatické situaci, v důsledku které hrozilo, že ztratím něco, co naprosto podlomí základy mého života, já se na okamžik dostala do prožitku ztráty svého života a tím kousek toho strachu z konce svého života zpracovala. A v důsledku toho já ten život začala zase o něco více žít a tedy se zase o něco méně svazovat a omezovat. O něco méně jsem se bála žít = o něco méně jsem se bála své odpovědnosti (své moci).

A to se okrajově dostávám k tématu, o kterém se nejspíš v nějakých dalších článcích později blíže rozepíši. Všechny naše strachy, ať už se týkají čehokoliv, pramení ze strachu ze smrti, ze strachu, že náš život skončí. Strach, že náš život skončí, a tedy že skončí v podobě, jaké ho známe a že bude od základu jiný, je důvodem všech strachů. Například strach ze změny – bojíme se mít jiný život, jelikož to znamená konec našeho předchozího života. Nebo třeba konkrétnější strach odejít z profese, ve které nás to ubíjí – bojíme se pocitu ztráty identity, a tedy konce svého působení, své role, jak ji známe atd.

Spousta lidí se potřebuje dostat do tohoto vyhroceného bodu, aby protrhla svá omezení. Strach nás totiž může držet v sevření jen do doby, dokud je nám možné něco sebrat. V momentě, kdy máme pocit, že už nám není co vzít, v ten moment současně pociťujeme velké osvobození. Možná jste to v nějaké míře ve svých životech již zažili. Avšak nemusí to tak být. Nemusí být potřeba to vyhrocení, pokud si to protržení toho omezení dovolíme dřív. O tom se taky někdy v budoucnu více rozepíši.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Mohlo by vás zajímat


Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.
Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.
Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Po letech jsem se rozhodla opět pořádat skupinové akce – přednášky, semináře, besedy a přijímat pozvání vystoupit na různých akcích.
Zde je přehled nejbližších akcí, které pořádám sama nebo kde vystupuji na pozvání.
Dozvědět se víc