Iluzorní plány jako pomoc a ochrana

Chci se s vámi podělit o jeden jev, který opakovaně na svém životě pozoruji, ale ne jen na svém.

Máte nějaký plán toho, co byste si rádi splnili, ať už v určitém časovém rozmezí nebo bez něj. Urputně děláte vše možné, aby se to splnilo, abyste zrealizovali ten plán. Jakoby se pro něj rozhodnete. Už samotné to rozhodnutí vás naplní znovu drivem, životem, velkou vnitřní silou a radostí. V průběhu realizace toho plánu, která může trvat různě dlouho, možná v některých případech začnete cítit jakousi vágnost, znuděnost. Nějak se někde vytratil ten drive, ta odhodlanost si ten plán splnit. Nejste ještě v cíli, ale přitom cítíte, že se vám k němu už ani dojíst nechce. Pak se možná ptáte sami sebe: „Co jsem uděl špatně?“  nebo „Co to se mnou je?“. A možná vás vedle toho popadnou i výčitky, jak hrozní jste, jak neodpovědní jste atd.

Znáte to? Je vám to povědomé?

Podle mě se s vámi nestalo nic špatně, nejste kvůli tomu neodpovědní (což samozřejmě nevylučuje vaši odpovědnost za to, co jste svými dosavadními kroky, vaším rozpracovaným plánem, napáchali).

Ve skutečnosti váš plán byl jeden z těch iluzorních, jeden z těch, který byl v daný čas velmi potřebný, jelikož vás měl udržet při životě, měl vám pomoci překlenout období nevyhnutelné pasivity a něčím vás tak po ten čas zaměstnat. Avšak to byl celý jeho účel.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Iluzorní plán vám přišel jako pomoc, podpora pro období, kdy staré už jste přerostli, ale to nové bylo ještě v nedohlednu. Přišel vám vyplnit čas, zabavit vás, zaměstnat vás, aby to čekání bylo pro vás snazší a uchránit vás tak od zbytečného negativního prožívání v důsledku toho čekání, které by přineslo podobně negativně laděné situace.

Když se ohlédnete ve svém životě, jistě i vy v něm najdete mnoho takových plánů, během jejichž realizace vyhasl váš zájem a to i přesto, že jste na jeho splnění dříve velice lpěli.

A tak pokud zrovna prožíváte situaci, kdy něco, co jste strašně moc chtěli, něco, o co jste tak moc usilovali, najednou překvapivě už nechcete, netrapte se. To nové je již za dveřmi. Proto ten iluzorní plán přestává pro vás být středobodem zájmu a bledne. Není již totiž zapotřebí. Splnil svůj účel. To vás však nezbavuje odpovědnosti za dosud v daném plánu učiněné, ale i to je součástí vaší cesty. A převzetím odpovědnosti za to, posílíte a posunete se dál.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

28. Duben 2018 - 20:50
Úplněk ve štíru a jeho pomoc

Milovaní lidé,

vůbec jsem neměla v plánu tady na „jiném přístupu“ o tom psát. Ale prostě to přišlo …

Více

11. Duben 2019 - 8:12
Osvobozování rodinných vazeb právě probíhá

Před pár dny jsem viděla animovaný film „Jak vycvičit draka III.“ Jeho příběh mě inspiroval k sepsání tohoto článku. Inspirovali jste mě k němu mnozí již dříve svými podobnými příběhy na individuálkách, ale ten film byl tím posledním impulsem, který mě dovedl k činu.

Více

29. Červen 2018 - 10:05
Ohromný cit a pak zklamání

Nedávno se mi ozvala jedna žena. Potkala muže, který ji naprosto ohromil, který ji zahrnul pozorností, péčí a láskou, kterou ona dosud, a to ani ve svém stávajícím vztahu nikdy nezažila. A ona sama sebe a své jednání vůbec nepoznávala. Avšak, tento muž byl zadaný, stejně jako ona. A zatímco ona by ráda začala novou kapitolu, tento muž se nakonec rozhodl jinak.

Více

13. Červen 2019 - 23:00
Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější.

Více

18. Prosinec 2018 - 11:06
Co znamená, že rodina drží pohromadě

Nedávno jsem vyslechla jeden rozhovor. Jedna z žen povídala o nepříjemném zážitku se svojí rodinou. Ta nepříjemnost spočívala v tom, že se jí jeden z blízkých nezastal s odůvodněním, že to měl udělat, když jsou rodina. A zakončila to útrpným výrazem ublížené, že rodina by měla držet pohromadě. Jakoby říkala, jaký ona je chudák, že tomu tak dle ní v její rodině není.

Více

2. Květen 2019 - 9:51
Stěhovat se nebo ne? Rozhodnout se pro toto či pro tamto?

Nedávno jsem měla na individuálce jednu ženu. Ta aktuálně řeší situaci, jestli se nastěhovat k současnému partnerovi či nikoliv. Byť jeho děti má ráda, chce své vlastní. Bojí se, že přestěhováním k němu se odstřihne od jiných možností někoho potkat a promarní nějakou příležitost.

Více