Iluzorní plány jako pomoc a ochrana

Chci se s vámi podělit o jeden jev, který opakovaně na svém životě pozoruji, ale ne jen na svém.

Máte nějaký plán toho, co byste si rádi splnili, ať už v určitém časovém rozmezí nebo bez něj. Urputně děláte vše možné, aby se to splnilo, abyste zrealizovali ten plán. Jakoby se pro něj rozhodnete. Už samotné to rozhodnutí vás naplní znovu drivem, životem, velkou vnitřní silou a radostí. V průběhu realizace toho plánu, která může trvat různě dlouho, možná v některých případech začnete cítit jakousi vágnost, znuděnost. Nějak se někde vytratil ten drive, ta odhodlanost si ten plán splnit. Nejste ještě v cíli, ale přitom cítíte, že se vám k němu už ani dojíst nechce. Pak se možná ptáte sami sebe: „Co jsem uděl špatně?“  nebo „Co to se mnou je?“. A možná vás vedle toho popadnou i výčitky, jak hrozní jste, jak neodpovědní jste atd.

Znáte to? Je vám to povědomé?

Podle mě se s vámi nestalo nic špatně, nejste kvůli tomu neodpovědní (což samozřejmě nevylučuje vaši odpovědnost za to, co jste svými dosavadními kroky, vaším rozpracovaným plánem, napáchali).

Ve skutečnosti váš plán byl jeden z těch iluzorních, jeden z těch, který byl v daný čas velmi potřebný, jelikož vás měl udržet při životě, měl vám pomoci překlenout období nevyhnutelné pasivity a něčím vás tak po ten čas zaměstnat. Avšak to byl celý jeho účel.

Iluzorní plán vám přišel jako pomoc, podpora pro období, kdy staré už jste přerostli, ale to nové bylo ještě v nedohlednu. Přišel vám vyplnit čas, zabavit vás, zaměstnat vás, aby to čekání bylo pro vás snazší a uchránit vás tak od zbytečného negativního prožívání v důsledku toho čekání, které by přineslo podobně negativně laděné situace.

Když se ohlédnete ve svém životě, jistě i vy v něm najdete mnoho takových plánů, během jejichž realizace vyhasl váš zájem a to i přesto, že jste na jeho splnění dříve velice lpěli.

A tak pokud zrovna prožíváte situaci, kdy něco, co jste strašně moc chtěli, něco, o co jste tak moc usilovali, najednou překvapivě už nechcete, netrapte se. To nové je již za dveřmi. Proto ten iluzorní plán přestává pro vás být středobodem zájmu a bledne. Není již totiž zapotřebí. Splnil svůj účel. To vás však nezbavuje odpovědnosti za dosud v daném plánu učiněné, ale i to je součástí vaší cesty. A převzetím odpovědnosti za to, posílíte a posunete se dál.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Mohlo by vás zajímat


Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.
Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.
Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Po letech jsem se rozhodla opět pořádat skupinové akce – přednášky, semináře, besedy a přijímat pozvání vystoupit na různých akcích.
Zde je přehled nejbližších akcí, které pořádám sama nebo kde vystupuji na pozvání.
Dozvědět se víc