Rozhodnutí ze srdce nemusí krátkodobě přinést příjemné změny a okolnosti

Nedávno jsem si vyslechla povídání jedné ženy o tom, co aktuálně prožívá a mě velmi inspirovala k tomuto článku, za což jí velmi děkuji.

Povídala o tom, že má na sobě opakovaně vyzkoušeno, že když se rozhodne srdcem, byť to rozhodnutí vypadá sebevíc šíleně, že vždy jí to přinese potvrzení života, že se rozhodla správně.

Já k tomu něco dodala a co to bylo, posílám mezi vás.

Rozhodnutí na základě našeho těla – pro variantu, která hluboko uvnitř nás vyvolává pocit expanze, osvobození, byť máme velký strach, který je na povrchu, je vždy rozhodnutím, kterým uděláme přímý krok na své cestě. Při rozhodnutí ze strachu (rozhodnutí na základě toho hlasitého pocitu na povrchu) totiž uděláme krok trochu bokem od přímé cesty, což není špatně, jen si trochu zajdeme. A ta zacházka byla potřeba, abychom se vrátili zpět na cestu a byli schopni později udělat rozhodnutí, kterým uděláme krok dopředu přímo na naší cestě.

Ale co považuji za důležité zmínit ze svých zkušeností je to, že „správné“ rozhodnutí (rozhodnutí, jež je přímým krokem na cestě) ještě nemusí v našem životě vyvolat příjemné situace a příjemnou změnu okolností. Mnohdy může z pohledu zvenčí dojít i ke zhoršení (zdánlivě).

Rozhodnutí srdce nás totiž přímo vede do situací a nových okolností, kde se potkáváme se svými stíny, dosud nepřijatými částmi. Rozhodnutí ze srdce nás vede do prostoru uvnitř nás samých. A my touto odvážnou volbou máme možnost stát se šťastnější a naplněnější – vyrůst, zmoudřet, stát se soucitnějšími, posílit. Rozhodnutím ze srdce tak vlastně dáváme zelenou naší učební lekci. Vlastně říkáme, že se chceme potkat s něčím uvnitř nás, co jsme dosud nepřijali, a chceme se pokusit to něco začít milovat se vším všudy.

V té souvislosti jsem si vzpomněla na jedno období mého života. Po výšce jsem hledala práci. V jednom týdnu jsem obešla vícero pohovorů. Ke konci toho týdne jsem šla na poslední pohovor. Prostředí té práce se mi vůbec nelíbilo. Daný muž, potencionální šéf, mně nabídl nejmenší peníze. Neptal se mě na nic odborného oproti jiným pracovním pohovorům. Jen pověděl, že pokud přistoupím na jeho podmínky, tak mě bere. Já navzdory tomu všemu nemilému – pro mě nevlídné prostředí, nejnižší mzda z těch všech nabídek, jsem na té židli sedící před ním věděla, že to je to místo pro mě, tam mám nastoupit, toto místo je to, co hledám. A to i přesto že jsem si mohla vybírat z dalších tří míst, kde by mě brali za mnohem vyšší peníze a jen čekali na mé vyjádření.

... Prožívám podobné pocity, které popisujete v knize a tak vím, že jdu krůček za krůčkem správnou cestou k sobě :-) Kniha mi zároveň pomohla k tomu, v sobě najít odvahu, abych činil ve svém životě další praktické kroky, které cítím od srdce...

Míra

Když si do některých pasáží dosadím svůj příběh, zdá se mi pak, že je to psané pro mně na míru. Děkuji Vám velice a už se těším na další knížku. Přeji Vám vše dobré ve Vaší krásné činnosti a práci s lidmi. P.S. A ten název „JINÝ PŘÍSTUP" ten sedí, Vy máte opravdu jiný, krásný přístup k lidem.

František

…Díky Tvému vedení a postupně následujícím otázkám dochází k nádhernému "zrcadlení", kdy se mohu do sebe hlouběji podívat a nalézt pocity i skutečnosti, o kterých jsem nevěděla a byly velice hluboce skryty. Nyní vyplouvají na povrch a já se s nimi mohu smířit, přijmout je a tím zbavit různých bloků a subjektivních domněnek i představ, …Už teď jsem díky Tobě ušla kus cesty … Díky za vše!

Bára

Když jsem se chystala na první individuálku s Peťou, měla jsem představu, že si prostě budeme povídat a že na základě rozhovoru získám odpověď na své otázky. Skutečnost ale byla naprosto ohromující! Otevřel se mi doslova svět za zrcadlem! Ocitla jsem se uprostřed ohromného dobrodružství svého vlastního nitra, kde se mi laskavým a příjemným vedením dostalo návodu na cestu k sobě.

Markéta

Tehdy jsem nevěděla nic z toho, o čem píšu na webu jinypristup.cz. Ale i z tehdejší mojí úrovní vědomí to pro mě bylo naprosto jasné. Věděla jsem to! Byť logika velela zcela něco jiného. A já na toto místo nastoupila. V té práci jsem se dostala k mnoha věcem, byla mi dána velká samostatnost, díky čemuž jsem se mnoho odborného naučila prakticky používat, za což moc děkuji a jsem moc vděčná.

Avšak postupně práce bylo víc a víc. Měla jsem pocit, že čím víc toho za den stihnu, tím více se mi nakládá. Navíc jsem v té práci byla v době, kdy sám šéf prožíval nelehké období a byl v rámci práce vystaven velkým strachům a tlakům, které se silně dotýkaly i mě, jelikož mnohých z nich jsem byla svědkem. Takže i ve mně to vše vyvolávalo tlak, strach a úzkost.

Až u mě jednoho dne pohár přetekl a já si řekla: „Dost!“ a ze své vlastní vůle ukončila daný pracovní poměr, byť jsem šla opět do velké nejistoty.

Ten muž mi z nějakého důvodu, aniž by si to uvědomoval, něco vracel, dával něco pocítit. A já si odpustila něco z dávného příběhu v momentě, kdy jsem se postavila za sebe a již neměla potřebu dávat víc než jiní, víc než jsem chtěla dát ze svého času, energie. Výčitky, které jsem si tehdy neuvědomovala, které vznikly někdy hodně dávno a stály v pozadí, za oponou, byly totiž podvědomým zdrojem mé neschopnosti si vůči danému vymezit hranice, svobodně s daným mužem komunikovat.

Když jsem byla ve víru všech těch nepříjemností, říkala jsem si tehdy, že jsem asi udělala chybu, když jsem si vybrala dané pracovní místo, když jsem dala na svůj pocit hluboko uvnitř mě. Protože tehdy, byť jsem nevěděla nic z toho, o čem tu píši, já si jasně uvědomovala, že dávám na něco zcela mimo logiku.

Již mnoho let se však na celou situaci v dané práci dívám jinak. K danému muži necítím žádné nepříjemné pocity. Naopak, když si na něj vzpomenu, cítím lásku a velký vděk za tu možnost se potkat, za tu zkušenost, která mi byla jeho prostřednictvím dána. A stále intenzivněji si uvědomuji naši hlubokou vazbu a ohromný dar, který jsme dostali, když jsme se tu mohli v tělech zase potkat.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Líbil se vám článek?
Od léta 2014 zhruba co týden píši a zveřejňuji článek pro vás všechny. Za tu dobu jich je na webu přes 400 a budou postupně přibývat další. Všechny jsou volně dostupné a můžete si je pročítat.
Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, můžete mi zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. Za každé přispění mnohokrát děkuji.

Mohlo by vás zajímat

Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.

Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.

Dozvědět se víc

Kde se můžeme potkat?
Akce

Aktuálně nejsou plánované termíny. Pokud máte zájem, kontaktujte mne.

Dozvědět se víc

... nebo pokračujte na další články

15. Březen 2019 - 9:48
Znamení zvěrokruhu a jejich význam pro nás očima laika

Občas slyším od lidí větší či menší opovržení nad určitými slunečními znameními zvěrokruhu.

Např. „Ona je „Beran“, to vypovídá o všem.“ „Pana“ není nic moc dobré znamení.“ „Ty jsi „Kozoroh“, to je mi pak jasná ta přízemnost“ Ona či on musí být rodinný typ, když je „Rak“.

Jenže je to mnohem složitější. A toto zjednodušování, které občas zaslechnu, mě vedlo k sepsání tohoto článku.

Více

13. Červen 2019 - 23:00
Co kritizujeme u druhých, tím se sami stáváme

Chtěla bych popsat pár rádoby obyčejných situací ze života a na nich ukázat jak to, co kritizujeme u druhých (kde povyšujeme či ponižujeme), tím se vzápětí, a v této době velice brzy, stáváme sami. A čím vědomější jsme, tím dříve si všimneme té souvislosti - toho, že jsme udělali nebo děláme něco, co jsme sami u jiného kritizovali. A toto uvědomění mění naše nastavení v tomto, aniž bychom si toho možná povšimli, a my se stáváme v tom tématu soucitnější a chápavější.

Více

6. Červen 2019 - 7:35
Jak mocní jsme a jakou moc máme

Jedna žena na individuálce si chtěla poskytnout informace a podporu ohledně své sebeúcty. Chtěla si pomoct svoji úctu k sobě samé zvýšit.

Více

2. Leden 2019 - 17:53
Ohlédnutí za rokem 2018 a rok 2019

Milovaní lidé,

ukončili jsme rok 2018. Tak jako jistě mnozí z vás i já v tomto čase analyzuji, přehodnocuji, ohlížím se zpět za tím vším prožitým a uskutečněným. Dělám takovou inventuru a s příchodem dalšího roku začínám s novou dosud nepopsanou stránkou.

Tato retrospekce mi často začíná adventem, vrcholí v průběhu vánočních svátků a finišuje počátkem nového roku.

Více

20. Leden 2019 - 7:40
Co se po nás chce ve všech omezujících situacích?

Jedna žena na individuálce si poskytla odpovědi, které mě inspirovaly k sepsání tohoto článku.

Mluvila o vztazích, že se pořád jakoby točí v kruhu. Popisovala, jak nový partneři vykazují dříve či později podobné prvky, kvůli kterým skončil předchozí vztah. Oproti dřívější době si však nyní již uvědomuje, že je to o ní, že nemůže řešit ty muže, ale sebe a že uvnitř ní je něco neuzdraveného, nepřijatého, co se prostřednictvím těch projevů mužů hlásí o pozornost.

Více

23. Prosinec 2018 - 12:26
Poděkování

Milovaní lidé,

další krásný rok je téměř za námi. Pro mě byl velmi náročný, avšak právě tím i velmi štědrý. Vše má rub i líc :-)

Situace, které jsem prožívala, a které mě velmi rozrušovaly, se oproti dřívějším letům netýkaly základních životních podmínek jako osobní a rodinný život, pracovní směřování. Naopak, tam jsem nacházela podporu a zázemí. Jednalo se o jednorázové situace (zdánlivě nikam nezapadající, zdánlivě nahodilé a nesouvisející). Ty všechny mě však umožnily setkat se se svými velmi hlubokými zraněními, na které uzrál čas k uzdravení.

Více