Přijetí strachu a jiných emocí

Často slýchám otázku: „Jak se zbavit toho strachu? Jak odstranit ty nepříjemné emoce?“ Nijak! Nikdy je neodstraníme. A ani to nechtějme. Ony jsou naše, jsou to naše části, které jsme někdy v minulosti v nejrůznějších situacích zavrhli nebo je uvěznili v sebelítosti.

A tak jako vše uvnitř nás a kolem nás, tyto části nechtějí nic jiného, než být námi přijaty, než pocítit, že je bereme za své, že k nám patří. Právě v důsledku jejich pocitu nepřijetí se snaží na sebe různými způsoby upozornit kdykoliv je příležitost. To jsou pak ty stavy, které popisujeme jako nepříjemné emoce, strachy, atd.

Já se nějaký čas pomalu loučím s autoritami všeho druhu. Ve smyslu, se všemi, kdo mi kdy říkali, jak co je a není. A tedy, i se všemi přesvědčeními rodičů, sourozenců, učitelů, jiných odborníků, partnerů a přátel. Přesněji, opouštím postupně vše, co jsem jen slepě převzala a co sama nemám na sobě vyzkoušeno, že funguje, nebo, co uvnitř sebe aktuálně necítím pro sebe jako pravdu.

A tak mi před nějakou dobou došlo, že stejně tak jako cokoliv jiného, i emoce, které uvnitř nás svírají svaly v břiše, někdo označil za špatné, nebo za něco, co má být nepříjemné.

Zkuste alespoň na chvíli si představit a vžít se do toho, že ty vaše strachy, ta zlost, závist, výčitky atd. není nic nepříjemného. Zkuste alespoň na chvíli změnit zcela úhel pohledu na tyto emoce. Místo toho, že je budete vnímat jako nepříjemné, zkuste z nich mít radost a užít si je. Když něco označíme za nepříjemné, ihned máme tendenci se tomu stavět na odpor, odmítat to a nemít to rádi. Zkuste to změnit. Zkuste z těch nepříjemných emocí mít radost pokaždé, když se objeví. A pozorujte. Po chvíli pocítíte, že už vás tak nezlobí. Už vás tak neděsí. Už nejsou tak nepříjemné. Proč? Vy jste je začali více přijímat. Ony cítí více vaši lásku a o tu jim šlo.

S nepříjemnými emocemi je to podobné jako s přáteli. Naši přátelé mají spoustu zvláštností, ale to jsou oni. Vzpomněla jsem si nyní na jednu osobu, kterou znám. Já sama mnohokrát zažila, že tento člověk z ničeho nic se zvedl od stolu v restauraci a aniž by pověděl cokoliv svým přátelům, prostě se sbalil, zaplatil za sebe u kasy a odešel. A přesto ho jeho přátelé mají rádi, je důležitou součástí jejich života. A ta jeho „otočka“ to je on, ta k němu prostě patří. A přesně tak to je s našimi strachy a jinými emocemi.

S láskou Peťa

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků, sdílení mých článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, šiřte mé články a povědomí o webu Jinypristup.cz mezi další lidi, objednejte si moji knihu, nebo mi zašlete dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Možnost zakoupit moji první knihu zde.

Mohlo by vás zajímat


Osobní rozvoj
Individuální setkání

Posláním těchto Individuálních setkání je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.
Povedu vás, abyste sami objevili, kde máte svá omezení, na místo, abych vám ukazovala, kde je máte. Ukážu vám způsoby, jak si můžete svá omezení osvobodit sami (do míry, v jaké jsem schopná si je zpracovávat sama), na místo, abych za vás nesla a řešila vaši odpovědnost a tím vás obírala o vaši sílu.
Dozvědět se víc

Zeptejte se
Poradna přes mail

Posláním této mé aktivity je vytvořit další prostor, kde se vy sami můžete prostřednictvím aktivity jiného spojit se svojí vlastní vnitřní moudrostí a odpovědět si tak na své aktuální otázky.
Informací pro vás tak není má reakce na vaši otázku, ale to, co vás v mé odpovědi dojme, co se vás dotkne, co se vám tím připomene, vybaví jako obraz, pocit, myšlenka nebo vás i rozruší. Má odpověď na vaši otázku je tak pouze mostem mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí.
Dozvědět se víc