Když jiní neslyší

Děkuji mnohokrát všem za krásné emaily, které mi píšete, za reakce pod články a za finanční podporu či jiné dary. Podporujete mě tak v této mé práci, která mě nesmírně baví, a za to jsem vám velice vděčná. Je to již delší čas, co mi od jednoho z vás přišel moc hezký email, který mě naplnil neuvěřitelně krásným pocitem vděčnosti za to, že mám tu čest pro vás psát a prostřednictvím psaní z mé cesty za svobodou některým z vás pomoci si sami pro sebe něco uvědomit.

Dopis napsala jedna paní jako poděkování za svého muže. Psala, že dala svému muži přečíst některé mé články a že jej dojaly k slzám. V dopise psala, že mu je dala přečíst proto, že to, co v nich bylo obsaženo, svému muži často říká. On však s nepochopením jí vždy odsekával, mávl rukou a sám pro sebe si pomyslel něco o blbosti. Děkovala za to, že byť ona sama mu to říkala mnohokrát, že ode mě to konečně uslyšel, konečně pochopil, a mohl tak propustit. Psala také, že dříve by byla dotčená až uražená, že to nepochopil od ní, avšak nyní s vděčností mi píše daný dopis jako poděkování.

Kromě toho hezkého pocitu, který mnou při čtení tohoto mailu procházel, jsem si uvědomila nebo spíš připomněla jednu souvislost, o které vám chci nyní napsat.

Vše kolem nás je jen informace. Pocity, které cítíme v přítomnost určitých lidí, to, co nám někdo říká, co jako pozorovatelé slyšíme, co mi sami někomu jinému říkáme, co si přečteme, napíšeme, co se přihodí – to vše je informace pro nás.

Například, někomu informace, že se má zastavit, přijde prostřednictvím vyhazovu z práce. Jinému ta samá informace přijde prostřednictvím narození dítěte nebo nemoci. Stejně tak stejná situace pro každého z nás může nést jinou informaci. Pro někoho tak propuštění z práce nese informaci, aby se zastavil a měl čas víc na sebe, na práci na sobě. Avšak pro jiného to samé propuštění z práce nese informaci, že sklidil, co svým nepřátelským přístupem k ostatním lidem v práci zasel. A ta sklizeň je tak velká, aby si tuto svoji moc a současně odpovědnost měl větší šanci uvědomit.

Stejná informace může být nekonečně mnohokrát originálně ztvárněná v knihách, článcích, v namalovaném obrazu, nebo ve zdánlivě obyčejném povídání si mezi přáteli, avšak pro každého z nás je připravena forma, kterou nám bude sdělena a to v čas, kdy jsme danou informaci schopni zachytit.

Všichni máme přístup k neomezenému množství informací, avšak my většinu informací nejsme schopni zachytit. Přesněji, nejsme zatím schopni si jich všimnout. Jakmile jsme připraveni přijmout určitou informaci o nás, naší cestě, té informace si všimneme. Určitě se vám stalo, že článek, kniha, či nahraný rozhovor, u kterého jste měli pocit, že je to blábol, že vám nic neřekl, najednou jakoby „náhodou“ po nějaké době se vám opět dostane do ruky (nebo sami pocítíte potřebu si článek, knihu znovu přečíst nebo ten rozhovor znovu poslechnout) a vy žasnete, že vám to dává přesně odpovědi, které jste potřebovali. A možná už ten článek, knihu nebo nahrávku nepovažujete za blábol, nebo za něco, co je vám nepříjemné.

A proto je naše velké nepochopení, když se domníváme (soudíme), že například dané knížky osobního rozvoje, knihy z červené knihovny a jiné knihy nebo rozhovory na různá témata sdělují pořád dokola to samé. Ve skutečnosti nejde o téma, o slova, věty v těch knihách nebo nahraných rozhovorech, ale o to, co se skrývá pod slovy. Informace tak nejsou pro nás ta slova v knihách, článcích, v rozhovorech, ale to, že nás to dojme k slzám, že nám to rozbuší srdce, že se dostaví pocit „aha“ nebo nám to zlepší náladu, nebo nás přiměje nevidět to černé tak černé. A to jsou ty skutečné informace, o které tu jde.

Nemusíte psát, nemusíte nic nahrávat, skládat hudbu nebo malovat, abyste druhým a sobě zprostředkovali informace. Jsou všude ve vašem životě. V tom, jak snídáte, jak zdravíte kolegy v práci, co máte v očích, když přijdete po práci za rodinou domů. Všichni jsme vzájemně pro sebe a ostatní zprostředkovateli informací. Všichni všem kolem nás pomáháme, aniž si to uvědomujeme.

A předně, ke každému přijde daná informace v podobě, ve které je daný člověk schopen nejlépe zachytit její obsah a to v ten pravý čas pro něj. Přesněji, informace nepřijdou, ty tu vždy byly a budou, ale daný člověk, až je připraven, tak některou z nich zachytí prostřednictvím povídání s přáteli, poslechu hudby, sledování filmu a jiného. Tak se netrapte tím, že blízcí či jiní lidé v okolí vás neslyší. Nezlobte se na ně a ani si to nevyčítejte. Každý z nás „uslyší“, co slyšet má tím nejlepším pro něj možným způsobem a v pravý čas.

Velice děkuji za všechny finanční příspěvky, které mi byly od některých z vás zaslány na účet, za vaše maily, reakce u článků a jiné dary. Slova jsou málo na to vyjádřit, jak moc si toho vážím.

Pokud vám články mnou psané na www.jinypristup.cz pomáhají a chtěli byste mě podpořit v tomto mém psaní pro vás všechny, můžete mi zaslat dobrovolný finanční příspěvek na číslo účtu 1462136038/3030, variabilní symbol: 123, do zprávy pro příjemce uveďte „Dar“. I ten nejmenší příspěvek je stejně hodnotný jako ten největší. Všichni jste totiž učinili stejné rozhodnutí přispět něčemu, co má podle vás smysl.

Možnost zakoupit moji první knihu zde.
 

Mohlo by vás zajímat


Osobní rozvoj
Individuální setkání

Cílem těchto individuálních sezení není to, že já vám budu ukazovat, kde máte omezení (bloky), ale to, že si sami na sezení nebo posléze přijdete na to, kde je máte. Cílem  těchto individuálních sezení není ani to, že vás budu zbavovat některých vašich bloků, cílem je ukázat vám, jak si je můžete zpracovat sami, a předat tak poznání, že všichni v sobě máte tu moc a podpořit vás, abyste ji začali využívat pro prospěch svůj a všech. Vše, co budu povídat, vychází z mé zkušenosti, a jelikož jsme všichni stejní (máme stejný cíl), má zkušenost vám může pomoci se rozpomenout a uvědomit si to vaše.
Dozvědět se víc

Kurz
Vzdělávácí cyklus „JINÝ PŘÍSTUP“

Posláním Vzdělávacího cyklu „JINÝ PŘÍSTUP“ je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Nebudete se nic učit, budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.
Dozvědět se víc