Když chceme dělat šťastnými jiné

Nedávno jsem se po delší době setkala s jednou známou. Různě jsme si povídaly a ona mi pak položila takovou spíše řečnickou otázku: „Když dělám věci pro druhé, když dělám vše, aby ostatní byli šťastní a třeba i mnohdy na úkor sebe, tak to přeci není špatně. To je přeci láska.“

V tom okamžiku mi přišlo, že mám na to po svém zareagovat. Následně jsem si uvědomila, že by to mohlo pomoci si něco zodpovědět i u některých z vás, a tak se tu moji reakci pokusím přenést i do této psané podoby.

Nic není špatně, a tedy ani to, když na úkor sebe děláme něco pro jiné. Jelikož je to zkušenost, která nám dříve či později přinese poznání, a tak to obětování pro jiné a stejně tak i tuto zkušenost z toho pramenící potřebujeme.

Avšak, tak jak to nyní v této fázi svého vývoje vnímám já, je iluze myslet si, že něco v životě děláme pro jiné. Vším, co děláme, se snažíme uspokojit nějakou naši potřebu, často pramenící z našich strachů.

Někdo by možná namítl, že tomu tak není, jelikož to bychom pak byli ve skutečnosti všichni sobci a to by pak bylo v rozporu s tím, co tu pořád dokola píši, že cesta k sobě znamená postupný růst bezpodmínečné lásky.

Já v tom rozpor nevidím. Vysvětlím.

Jedině jak můžeme zlepšit cokoliv vně nebo něčemu vně pomoci, je jít k sobě. Cokoliv budeme dělat ze srdce a nikoliv ze strachu, je pomoc pro všechny. Proč?

Všichni jsme jedno, posun k sobě jednoho z nás, tiše a třeba i nepozorovaně posouvá mnohé jiné okolo něj k sobě. Člověk, který se posunul blíže sobě, má se více rád a tato zvýšená míra energie je prostoupena vším, co dělá a říká ze srdce a nikoliv strachu.

A tak z vnějšího pohledu, z užšího vnímání, se může zdát, že jsme sobci, že tím, že budeme dělat věci, které nás těší namísto věcí ze strachu, že tím poškozujeme rodinu, naše blízké a vše kolem. Ovšem, z toho širšího pohledu, ze kterého to třeba mnozí z nás zatím nejsme ještě schopni vnímat, naše přibližování se sobě, naše uzpůsobení našeho života tak, abychom se v tom hlavně my cítili dobře, je tou největší pomocí i pro naše okolí.

Teď se mi vybavil můj vztah s mým tátou. Já měla v sobě dlouhá léta přesvědčení, že čím více budu vytížená, tím více budu k něčemu a že stresující a časově náročná práce je zárukou toho, že „neskončím na dlažbě“. Krátce poté, co jsem tyto své bloky začala bortit tím, jak jsem pouštěla postupně práci, o které jsem celé roky snila, jsem začala pozorovat, že můj táta mění přístup ke své vlastní práci, k prioritám ve svém životě a snad nejdůrazněji z lidí, které mám ve svém blízkém okolí, vykročil na cestu duchovního vývoje, cestu dovnitř sebe.

Děje se to, jelikož moje zmíněná přesvědčení, byly přesvědčeními i mého táty, od kterého jsem je kdysi převzala. Boření těchto mých bloků, začalo bořit i tyto bloky mého táty. Můj posun k sobě, podpořil posun mého táty k sobě. A takto si přesně pomáháme. To je z mého pohledu ta skutečná pomoc, která často z vnějšího pohledu vypadá jako sobecký projev.

Na závěr bych tohoto článku chtěla využít k poděkování, k projevu velké vděčnosti oběma mým rodičům. Od počátku, kdy už i venku začaly být vidět mé velké změny proběhlé dříve uvnitř mě, jako nedokončení doktorského studia, odmítání zastupovat u soudu, pozastavení činnosti zapsaného mediátora a následně pozastavení advokacie zcela a prozatímní přestěhování do Prostějova, kde nemám ani pracovní a ani sociální kontakty, neřekli moji milovaní rodiče na tento můj vývoj ani půl slova. Nezaznamenala jsem jediný projev, kdy by se mě snažili zmanipulovat, zmasírovat výčitkami nebo jiným projevem strachu. Nadto, když na to přišla řeč, v jejich reakci byla snaha uvidět na mé situaci to dobré, co mi to dává a ukázat tento pozitivní pohled na to všeho i mě samotné. Oni jsou ti velcí hrdinové.

AKCE:

Středa 31.8.2016, 18:00 - 20:00, Prostějov (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít vědomě tvořit svůj život", cena 600,- Kč, přihlásit se

Čtvrtek 1.9.2016, 18:00 - 20:00, Prostějov (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít čerpat informace ze svých emocí", cena 500,- Kč, přihlásit se

Pátek 2.9.2016, 18:00 - 20:00, Znojmo (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít vědomě tvořit svůj život", cena 600,- Kč, přihlásit se

Sobota 3.9.2016, 10:00 - 12:00, Znojmo (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak objevit a zpracovávat své bloky", cena 600,- Kč, přihlásit se

Neděle 4.9.2016, 10:00 - 12:00, Znojmo (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít vědomě tvořit svůj život", cena 600,- Kč, přihlásit se

Úterý 6.9.2016, 18:00 - 20:00, Brno (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak objevit a zpracovávat své bloky", cena 600,- Kč, přihlásit se

Středa 7.9.2016, 18:00 - 20:00, Prostějov (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít vnímat vedení, kterého se nám dostává", cena 500,- Kč, přihlásit se

Další akce na http://www.jinypristup.cz/akce

Mohlo by vás zajímat


Osobní rozvoj
Individuální setkání

Cílem těchto individuálních sezení není to, že já vám budu ukazovat, kde máte omezení (bloky), ale to, že si sami na sezení nebo posléze přijdete na to, kde je máte. Cílem  těchto individuálních sezení není ani to, že vás budu zbavovat některých vašich bloků, cílem je ukázat vám, jak si je můžete zpracovat sami, a předat tak poznání, že všichni v sobě máte tu moc a podpořit vás, abyste ji začali využívat pro prospěch svůj a všech. Vše, co budu povídat, vychází z mé zkušenosti, a jelikož jsme všichni stejní (máme stejný cíl), má zkušenost vám může pomoci se rozpomenout a uvědomit si to vaše.
Dozvědět se víc

Kurz
Vzdělávácí cyklus „JINÝ PŘÍSTUP“

Posláním Vzdělávacího cyklu „JINÝ PŘÍSTUP“ je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Nebudete se nic učit, budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.
Dozvědět se víc