Když chceme jiné od něčeho uchránit

Jste v restauraci se svým známým, dlouholetým kamarádem nebo s někým úplně cizím, chcete platit, přijde číšník a zeptá se „dohromady nebo zvlášť“? Možná v ten moment někteří z nás uvnitř sebe začnou vést dialog. „Mám za všechny zaplatit nebo nemám?“ „Jak to bude vypadat, co si o mně bude myslet, když to nezaplatím?“ „Zbydou mu nějaké peníze, když to zaplatí?“

Tento dialog mi naskočil při jedné podobné situaci před nějakou dobou. Vzápětí za těmito myšlenkami mi něco došlo. Když jsem se zeptala sama sebe, proč se tolik bráním tomu, aby to ten dotyčný za mě zaplatil, musela jsem si přiznat, že předpokládám, že to ve skutečnosti za mě zaplatit nechce a že nechci, aby se pak cítil příšerně, že dal víc, než chtěl.

Po tomto zjištění jsem si záhy uvědomila několik souvislostí.

Pokud nevyhovím přání známému, který chce i za mě zaplatit a důvodem je má domněnka, že on ve skutečnosti za mě zaplatit nechce a jen je mu to blbý nezaplatit, vlastně mu odpírám pomoc. Ochuzuji ho o důsledky svých činů. Zbavuji jej odpovědnosti za jeho rozhodnutí. Vlastně, bráním mu prožít si ty třeba i nepříjemné pocity jako reakci na jeho jednání ze strachu. Tímto mu bráním mít další šanci odhalit své omezení a posunout se dál. A kdo jsem, že si můžu dovolit bránit někomu v jeho vývoji?

A předně jsem si uvědomila, že jsem to já sama. Došlo mi, že když já sama mám problém přijmout, že za mě chce někdo zaplatit a vytvářím si domněnku, že za mě ve skutečnosti zaplatit nechce, jen je mu to blbý nezaplatit, je to o mě, jsem to já. Ta domněnka je můj blok, který se mi tímto krásně odhaluje a pomáhá mi tak si jej všimnout, zpracovat jej a posunout se blíž sobě.

Po tomto zjištění se mi odkrylo několik situací z minulosti, když jsem já neodolala pokušení ega, svého bloku, a zaplatila za všechny, ač jsem ve skutečnosti nechtěla a spolu s tím se mi vybavily následné nepříjemné pocity.

Na základě tohoto všeho jsem si opětovně prožila poznání, že to čeho se bojíme u jiných, od čeho chceme ostatní uchránit, jsou naše vlastní stíny, je to naše minulost mnohdy starší než tento náš život. Je však jedno jak je tato bolestivá zkušenost stará, nám se tímto způsobem vrací do vědomí a to za účelem, abychom toto své získané omezení lépe viděli a odpustili si. Odpuštěním myslím přijmout toto poznání, že stejně jako já bych na toto své omezení nepřišla, kdybych jej opakovaně neprožívala, stejně tak i ten můj známý, pokud chce za mě zaplatit ze strachu a ne ze srdce, si toto své omezení potřebuje prožít.

Odpuštěním sama pro sebe tedy chápu mimo jiné stav, kdy si dovolíme přijmout hlubší smysl všeho kolem nás, kdy si dovolíme přijmout, že to, co se nám nelíbí, se děje v pořádku. Odpuštění je vlídnost k sobě a jiným, že my či někdo jiný to tehdy neuměl lépe, že se neuměl lépe rozhodnout, zareagovat. A to, že to nyní vidíme, že jsme to neuměli lépe, je jen důkaz toho, že jsme se posunuli k sobě. Avšak tento posun by nenastal nebýt těch mnohdy nepříjemných situací, prostřednictvím kterých si pomalinku všichni z nás uvědomujeme svá vlastní omezení.

AKCE:

Pátek 12.8.2016, 18:00 - 20:00, Brno (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít čerpat informace ze svých emocí", cena 500,- Kč, přihlásit se

Sobota 13.8.2016, 10:00 - 12:00, Prostějov (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít čerpat informace ze svých emocí", cena 500,- Kč, přihlásit se

Neděle 14.8.2016, 10:00 - 12:00, Prostějov (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít vnímat vedení, kterého se nám dostává", cena 500,- Kč, přihlásit se

Středa 17.8.2016, 18:00 - 20:00, Brno (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít vnímat vedení, kterého se nám dostává", cena 500,- Kč, přihlásit se

Čtvrtek 25.8.2016, 18:00 - 20:00, Prostějov (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít využívat svůj potenciál", cena 500,- Kč, přihlásit se

Pátek 26.8.2016, 18:00 - 20:00, Brno (místo bude upřesněno)

Seminář "Jak začít využívat svůj potenciál", cena 500,- Kč, přihlásit se

 

Více akcí na http://www.jinypristup.cz/akce

Mohlo by vás zajímat


Osobní rozvoj
Individuální setkání

Cílem těchto individuálních sezení není to, že já vám budu ukazovat, kde máte omezení (bloky), ale to, že si sami na sezení nebo posléze přijdete na to, kde je máte. Cílem  těchto individuálních sezení není ani to, že vás budu zbavovat některých vašich bloků, cílem je ukázat vám, jak si je můžete zpracovat sami, a předat tak poznání, že všichni v sobě máte tu moc a podpořit vás, abyste ji začali využívat pro prospěch svůj a všech. Vše, co budu povídat, vychází z mé zkušenosti, a jelikož jsme všichni stejní (máme stejný cíl), má zkušenost vám může pomoci se rozpomenout a uvědomit si to vaše.
Dozvědět se víc

Kurz
Vzdělávácí cyklus „JINÝ PŘÍSTUP“

Posláním Vzdělávacího cyklu „JINÝ PŘÍSTUP“ je posloužit jako most mezi vámi a vaší vnitřní moudrostí. Nebudete se nic učit, budete se jen rozpomínat na to, co už uvnitř sebe víte, a možná i s údivem zjišťovat, jakou moudrost (sílu) v sobě máte.
Dozvědět se víc